Otcovská dovolená

Volno pro novopečené otce. Stát jim nově zaplatí dovolenou

Otcovská dovolená
Volno pro novopečené otce. Stát jim nově zaplatí dovolenou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vládní nadělování pokračuje. Ode dneška mohou novopečení otcové do šesti týdnů od narození potomka čerpat státem placenou sedmidenní dovolenou. Pokud odvádí nemocenské pojištění, stát jim zaplatí 70 procent vyměřovacího základu jejich příjmu. Otcovskou dovolenou kritizuje zejména Hospodářská komora, podle níž dovolená dopadne na malé zaměstnavatele a státní rozpočet.

„Novinka dopadne hlavně na malé zaměstnavatele a na státní rozpočet, který financují zase podnikatelé a jejich zaměstnanci. Místo toho, aby stát sociální dávky rušil, zavádí stále nové,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Z hlediska zaměstnavatele jde o dalšího člověka, který není v práci, upozornila místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Pavla Břečková. „To vždy znamená ekonomickou ztrátu, a to i tehdy, když zaměstnavatel otcovskou péči svému zaměstnanci přímo nehradí,“ uvedla Břečková pro Echo24. „Na jedné straně samozřejmě vítáme myšlenku na podporu zdravého rodinného života, na druhé straně je třeba říci, že existuje řada kroků, které by k němu přispěly i výrazně více,“ dodala.

Otcovskou dovolenou schválila sněmovna na návrh minulé vlády loni v únoru v rámci novely o nemocenském pojištění. „Ti tatínkové budou čerpat z toho, co do systému sami zaplatili. Je jasné, že nemusí plýtvat klasickou dovolenou, nebo předstírat, že jsou nemocní. Je to volno jasně určené na to, aby se sžili s dítětem a podpořili maminku po návratu z porodnice,“ uvedla tehdy minulá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Vyškrtnutí prosazovaly hlavně opoziční ODS a TOP 09. Návrh z dílny ministerstva práce a sociálních věcí odsouhlasil i Senát, do praxe vstupuje dnes.

Muži mohou nastoupit na sedmidenní volno do šesti týdnů od narození potomka, pokud odvádějí nemocenské pojištění, dostanou 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu. Tedy stejně jako ženy na mateřské. Nárok na otcovskou by měli podle novely muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici.

Otcovská dovolená je součástí sociální politiky minulé vlády. Kabinet Bohuslava Sobotky v loňském roce dvakrát zvýšil minimální mzdu i příspěvky na děti. Psali jsme o tom zde. Ministerstvu práce se za minulé volební období ale nepodařilo prosadit například zákon o sociálním bydlení, zálohované výživné či změny v péči o ohrožené děti.

Otcovská dovolená je uzákoněna podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí ve 23 z 28 zemí Evropské unie. V celém světě je to kolem 80 zemí. V EU nemají otcovskou dovolenou na Kypru, Maltě, v Irsku a na Slovensku. Nemá ji ani Švýcarsko. Podle Hospodářské komory ale nelze argumentovat mezinárodní zkušeností. „Každá země má jiný sociální systém. Rodičovská dovolená v ČR je nejdelší na světě, žádný jiný stát světa ji tak dlouhou nemá a některé země rodičovskou dávku vůbec nevyplácí,“ uvedl Diro.

Podle dřívějších údajů ministerstva práce by otcovská mohla z nemocenského pojištění ročně stát asi 630 až 800 milionů korun. Na daních a odvodech by stát mohl přijít pak asi o 72 až 93 milionů. Resort práce si od opatření sliboval větší zapojení otců do péče a posílení rodinných vazeb. Vznik otcovské uvítala Liga otevřených mužů i další organizace na podporu rodin.

1. února 2018