Volba místopředsedů

Vondráček se vyšvihl do vedení ANO. Ostravský primátor Macura neuspěl

Volba místopředsedů
Vondráček se vyšvihl do vedení ANO. Ostravský primátor Macura neuspěl

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Předseda sněmovny Radek Vondráček byl na sjezdu hnutí ANO nově zvolen na post řadového místopředsedy. Ve volbě obdržel 186 hlasů z 237 delegátů. Vondráčka doplní v nejužším vedení Richard Brabec, Petr Vokřál a Jaroslava Pokorná Jermanová. Trojice politiků působila na postu místopředsedy už v předešlých letech. Jediným neúspěšným kandidátem byl ostravský primátor Tomáš Macura, který před delegáty vystoupil s kritickým projevem.

Nově zvolený řadový místopředseda Radek Vondráček se chce ve své funkci zasadit o větší provázanost se zahraničními stranami. „Chtěl bych posílit partnerské vztahy s ostatními stranami v zahraničí. Může nás to obohatit a posílit,“ řekl Radek Vondráček na tiskové konferenci po svém zvolení.

Stejnou funkci obhájil ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec (213 hlasů), středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (140 hlasů) a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (195 hlasů). Pro Brabce tak hlasovalo víc delegátů než pro předsedu hnutí Andreje Babiše. Lídr hnutí obdržel v tajné volbě 206 hlasů z 238 delegátů.

Petr Vokřál na následně před novináři řekl, že se chce věnovat třem prioritám. Mezi ně patří příprava na krajské volby, lepší komunikaci s mladými lidmi a jasnější vnitrostranickou ukotvenost.

Tu ve svém projevu kritizoval ostravský primátor Tomáš Macura. „Některé projevy a pasáže, které jsem slyšel, ve mně vyvolávají obavy, jestli nežijeme v euforii z mnoha vítězství ve volbách, že to takhle může zůstat dále, zachovat stávající vítězný tým a bude nám to stále sypat 30 procent. Ale svět kolem nás se mění, mění se náš volič, mění se naše členská základna,“ řekl před delegáty Tomáš Macura. Do nejužšího vedení však zvolen nebyl. Obdržel pouze 115 hlasů.

Sněm bude pokračovat volbou řadových členů předsednictva, rozhodčí a smírčí komise a kontrolní komise. Místa v předsednictvu obhajují mimo jiné olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová či zastupitel Plzeňského kraje Jan Volný. Měl by do něj kandidovat i Macura.

 

, ,