Praha Sobě má dost podpisů. Projdou kontrolou na magistrátu?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jeden z vážných kandidátů na pražského primátora lidovec Jan Čižinský nasbíral se svou iniciativou přes 92 tisíc podpisů. Do konce července musí jeho sdružení nezávislých kandidátů na magistrát odevzdat celkem 90 616 podpisů. Ty představují 7 procent obyvatel metropole, které ze zákona musí doložit. Čižinského iniciativa však nechce nic ponechat náhodě a dál oslovuje Pražany. Pokud se Praze Sobě podaří potvrdit všechny podpisy, stanou se první takovou platformou, která půjde do voleb v hlavním městě.
Starosta Prahy 7 a současně poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský překonal hranici devadesáti tisíc podpisů, kterou potřeboval k zaregistrování iniciativy Praha Sobě do voleb. Ty se uskuteční v říjnu, proto bylo nutné, aby podpisy odevzdal 66 dnů před konáním voleb. Podpisové archy tak iniciativa odevzdala na magistrát, kde je přepočítají úředníci z odboru správních agend. „Zákon neříká úplně přesně, jak se to má dělat. Oni mají zkontrolovat, zda ten počet odpovídá či nikoliv. Úředníci pak mají pět dnů na přepočítání. Do tří následujících dnů nám sdělí, zda je všechno v pořádku. Případně by nám dali lhůtu dalších pěti dnů, aby jsme sehnali náhradní podpisy,“ řekl pro Echo24 Jan Čižinský.
Podle mluvčího magistrátu Jana Hofmana bude nutné přepočítat každý podpis zvlášť. „Zákon nám při komunálních volbách neumožňuje dělat kontrolu na vzorek, ze kterého bychom mohli dělat jakýkoliv závěr. Hlasy v petici přepočítáme a vyškrtáme petenty, kteří uvedli nekompletní údaje nebo nejsou oprávněnými petenty. Oprávněný petent musí mít například trvalé bydliště v Praze a nesmí být kandidátem,“ řekl pro Echo24 Jan Hofman.
Čižinský také uvedl, že zákon jednoznačně neuvádí, které podpisy jsou povolené a které ne. „Co třeba není úplně jasné je, když se podepíše cizinec z Evropské unie, který má právo volit, protože má přechodný nebo trvalý pobyt v Praze. Tam není jasné, jak by se to kontrolovalo,“ řekl Jan Čižinský. Na stránkách ministerstva vnitra se uvádí, že se podepsat může pouze volič, který mohou být také „státní občané jiného státu, který v den voleb, a konají-li se volby ve dvou dnech, druhý den voleb, dosáhl věku nejméně 18 let, je v den voleb v této obci, městě nebo hlavním městě Praze přihlášen k trvalému pobytu a jemuž právo volit přiznává mezinárodní úmluva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena ve Sbírce mezinárodních úmluv“.
Na přezkoumání podpisových archů pak budou mít úředníci pět dnů. Během nich musí ověřit přes devadesát tisíc podpisů a následně do tří dnů informovat Prahu Sobě, zda se mohou účastnit voleb. Pokud by se některé podpisy nezapočítaly, musel by Čižinský nasbírat náhradní podpisy do dalších pěti dnů. Toho si je vědom a snaží se překonat hranici sta tisíc podpisů. „Hranici jsme překonali ale potřebujeme rezervu. Poprosím o apel na lidi, aby neváhali a pomohli nám,“ řekl Jan Čižinský.
Pokud se Čižinskému podaří sehnat požadovanou podporu od sedmi procent Pražanů, bude následně pokračovat v kontaktní kampani. „Jedna z funkcí podpisů je, aby nám lidé sdělili, že nás chtějí jako kandidáty. Aby výsledkem nebylo, že jen propadne část hlasů pod stůl. V tomto případě si myslím, že to vůbec nehrozí. Kampaň povedeme převážně kontaktní, kdy využijeme všechno co máme. Tedy stovky a tisíce dobrovolníků, kteří se zapojili. To je naše největší zbraň,“ řekl Čižinský.
Nespravedlivý zákon?
Volební zákon uvádí, že pokud chce kandidovat ve volbách sdružení nezávislých kandidátů, musí sehnat sedm procent podpisů občanů v závislosti na velikosti města. Ústavní právník Marek Antoš se domnívá, že zákon není v tomto směru nastaven dobře. „Vždy, když učím volební právo, tak jsem tuhle úpravu ve volebním právu dával za příklad něčeho, co je velmi nešťastně nastaveno v zákoně. Není tam žádná degrese u větších obcí. Oproti tomu u jednotlivých kandidátů procento naopak klesá. Tam to začíná na vyšším čísle a postupně to klesá tím, jak větší je obec. Vede to k tomu, že se vytvářejí úplně zbytečná a účelová uskupení, která jsou zaregistrována jako politické strany. Pro ně to je mnohem snazší, protože nemusejí sbírat tolik podpisů. Nemusejí to také opakovat u každých voleb,“ řekl Marek Antoš.
S tím souhlasí i současný starosta sedmého pražského obvodu. „Bereme to tak, jak to je. Ten zákon počítá spíše s tím, že se takto bude kandidovat v menších obcích. Na Praze 7 jsem to tak udělali, kdy jsme posbírali čtyři tisíce podpisů,“ řekl Jan Čižinský.