Zablokované letiště a útok na Goyovy obrazy. Ekoaktivisté v Amsterdamu a Madridu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupina ekologických aktivistů v sobotu vnikla na plochu amsterdamského letiště Schiphol, kde brání vzletu soukromých letadel. Informovala o tom stanice RTL Nieuws. Podle ní překonala plot kolem letiště asi stovka lidí z hnutí Greenpeace a Extinction Rebellion. Podle organizátorů jde o protest proti plánovanému rozšíření letiště a proti emisím ze soukromé letecké dopravy. Ve stejný den se ekologičtí aktivisté ze hnutí Futuro Vegetal v Madridu přilepili ke dvěma obrazům Franciska Goyi a popsali stěny galerie.
„Schiphol by měl omezovat provoz, ale ve skutečnosti plánuje stavbu nového terminálu a bohatí tady stále častěji létají soukromými letadly, což je druh letecké dopravy, který způsobuje největší znečištění,“ uvedla Dewi Zlochová z Greenpeace.
Aktivisté na letištní ploše blokují několik soukromých letadel, která tak nemohou startovat. Provoz linkových spojů protest jinak neomezil a letiště nehlásí žádná zpoždění, uvedla agentura Reuters.
More than 100 environmental activists wearing white suits stormed into an area where private jets are kept at #Amsterdam‘s Schiphol Airport and stopped several aircraft from departing by sitting in front of their wheels.
— NEXTA (@nexta_tv) November 5, 2022
Some activists rode bicycles along the runway. pic.twitter.com/u6kJKKLvgE
Ve stejný den se také ekologičtí aktivisté z hnutí Futuro Vegetal přilepili k rámům dvou obrazů Franciska Goyi v madridském muzeu Prado, aby upozornili na nutnost razantnějších opatření v boji se změnami klimatu. Napsal o tom deník El País. Na stěnu galerie zároveň napsali „+1,5 °C“, což má připomenout cíl omezit globální oteplování při porovnání s předprůmyslovou dobou na tuto hranici.
Protestní akce v muzeu Prado, pro kterou si aktivisté vybrali dva známé Goyovy obrazy Nahá maja a Oblečená maja, je další z řady podobných akcí z poslední doby. V říjnu ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Plátno nepoškodily, protože ho chránilo sklo. Při protestu v Postupimi aktivisté potřísnili bramborovou kaší dílo impresionisty Claudea Moneta.
Goya’s Clothed / Nude Majas become the latest targets of climate activists (great shot taken at Madrid’s Prado Museum today).https://t.co/iOpUz2X0Tg pic.twitter.com/eAUp1yHRvI
— Aitor Hernández-Morales (@aitorehm) November 5, 2022
Tento týden byli v Nizozemsku odsouzeni dva Belgičané, kteří se přilepili k obrazu Jana Vermeera Dívka s perlou a polili ho polévkou. V pátek v Římě protestující polili hrachovou polévkou obraz Vincenta van Gogha.
V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v neděli začíná světová klimatická konference (COP27), během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o dalším postupu v boji proti globálnímu oteplování. Aktivisté upozorňují, že dosavadní opatření jsou nedostatečná a že planetu kvůli rostoucím emisím a stoupajícím teplotám čeká černá budoucnost.