Zablokované letiště a útok na Goyovy obrazy. Ekoaktivisté v Amsterdamu a Madridu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupina ekologických aktivistů v sobotu vnikla na plochu amsterdamského letiště Schiphol, kde brání vzletu soukromých letadel. Informovala o tom stanice RTL Nieuws. Podle ní překonala plot kolem letiště asi stovka lidí z hnutí Greenpeace a Extinction Rebellion. Podle organizátorů jde o protest proti plánovanému rozšíření letiště a proti emisím ze soukromé letecké dopravy. Ve stejný den se ekologičtí aktivisté ze hnutí Futuro Vegetal v Madridu přilepili ke dvěma obrazům Franciska Goyi a popsali stěny galerie.
„Schiphol by měl omezovat provoz, ale ve skutečnosti plánuje stavbu nového terminálu a bohatí tady stále častěji létají soukromými letadly, což je druh letecké dopravy, který způsobuje největší znečištění,“ uvedla Dewi Zlochová z Greenpeace.
Aktivisté na letištní ploše blokují několik soukromých letadel, která tak nemohou startovat. Provoz linkových spojů protest jinak neomezil a letiště nehlásí žádná zpoždění, uvedla agentura Reuters.
More than 100 environmental activists wearing white suits stormed into an area where private jets are kept at #Amsterdam‘s Schiphol Airport and stopped several aircraft from departing by sitting in front of their wheels.
— NEXTA (@nexta_tv) November 5, 2022
Some activists rode bicycles along the runway. pic.twitter.com/u6kJKKLvgE
Ve stejný den se také ekologičtí aktivisté z hnutí Futuro Vegetal přilepili k rámům dvou obrazů Franciska Goyi v madridském muzeu Prado, aby upozornili na nutnost razantnějších opatření v boji se změnami klimatu. Napsal o tom deník El País. Na stěnu galerie zároveň napsali „+1,5 °C“, což má připomenout cíl omezit globální oteplování při porovnání s předprůmyslovou dobou na tuto hranici.
Protestní akce v muzeu Prado, pro kterou si aktivisté vybrali dva známé Goyovy obrazy Nahá maja a Oblečená maja, je další z řady podobných akcí z poslední doby. V říjnu ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Plátno nepoškodily, protože ho chránilo sklo. Při protestu v Postupimi aktivisté potřísnili bramborovou kaší dílo impresionisty Claudea Moneta.
Goya’s Clothed / Nude Majas become the latest targets of climate activists (great shot taken at Madrid’s Prado Museum today).https://t.co/iOpUz2X0Tg pic.twitter.com/eAUp1yHRvI
— Aitor Hernández-Morales (@aitorehm) November 5, 2022
Tento týden byli v Nizozemsku odsouzeni dva Belgičané, kteří se přilepili k obrazu Jana Vermeera Dívka s perlou a polili ho polévkou. V pátek v Římě protestující polili hrachovou polévkou obraz Vincenta van Gogha.
V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v neděli začíná světová klimatická konference (COP27), během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o dalším postupu v boji proti globálnímu oteplování. Aktivisté upozorňují, že dosavadní opatření jsou nedostatečná a že planetu kvůli rostoucím emisím a stoupajícím teplotám čeká černá budoucnost.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.