Islamizace Německa: Po celém Kolíně budou svolávat muezzini k modlitbě pomocí reproduktorů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Modelový projekt. V ulicích jednoho z největších německých měst, v Kolíně nad Rýnem, se jednou týdně rozezní pětiminutové svolávání k modlitbě muslimů. Věřící budou svoláváni pomocí reproduktorů po metropoli Severního Porýní-Vestfálska každý pátek po dobu dvou let. Modelový projekt náboženské svobody se poté vyhodnotí, informuje týdeník Die Zeit.
Muezzini, jejichž úkolem je svolat všechny muslimy k modlitbě, budou nyní využívat sílu reproduktorů. Starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová (nezávislá) uvedla, že projekt, který má zatím trvat pouze dva roky, má být převážně znamením vzájemného přijetí náboženství. Muslimští spoluobčané by podle ní měli vědět, že jsou nedílnou součástí kolínské společnosti. „Kolín nad Rýnem je městem (náboženské) svobody,“ sdělila starostka nejstaršího velkého německého města Rekerová na twitteru.
Viel Diskussion wg des Modellprojekts #Muezzin-Ruf. Köln ist die Stadt der (religiösen) Freiheit & Vielfalt. Wer am Hbf ankommt, wird vom Dom begrüßt und von Kirchengeläut begleitet. Viele KölnerInnen sind Muslime. Den Muezzin-Ruf zu erlauben ist für mich ein Zeichen des Respekts
— Henriette Reker (@HenrietteReker) October 9, 2021
„Zatímco v křesťanských kostelech se zvoní, aby se věřící svolali ke společné bohoslužbě, v mešitách k tomuto účelu slouží volání muezzina,“ vysvětluje tisková zpráva města.
Sama Rekerová vešla ve známost mimo Německo před šesti lety, když coby kandidátka na starostku Kolína čelila atentátu den před volbami jako pomstu za její velmi vstřícný postoj k migrantům, kteří ve statisících tehdy přicházeli na vyzvání kancléřství do Německa. Na druhý den 18. října 2015 ve volbách zvítězila.
V Kolíně nad Rýnem se nachází početná muslimská komunita, většinou původem z Turecka. Je tu i sídlo muslimských organizací řízených z Turecka jako protizápadní Millî Görüş (IGMG) nebo například European European Tourism-Islamic Union (ATIB) a dále více než třicet mešit.
Muezzini pro svolávání k modlitbě budou muset splnit několik podmínek. Vyzývat k modlitbě budou moci pouze po dobu pěti minut a to mezi 12. a 15. hodinou. Okolí mešity bude muset být o svolávání nejdříve informováno. Hlasitost muezzinů se bude upravovat individuálně podle umístění mešity.
V Kolíně žije přes milion obyvatel. Patří k nejstarším velkým městům v Německu. Vzniklo jako římské město Colonia Agrippina z germánské osady kolem roku 50. Od 4. století je sídlem biskupství. Ve středověku byl Kolín největším městem v Německu s velkým kulturním přesahem po Evropě.