Na radnicích se krade jen výjimečně. Přesto má NKÚ kontrolovat jejich hospodaření
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda i opoziční Piráti chtějí, aby měl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) možnost kontrolovat hospodaření samospráv. Zástupci obcí a měst jsou proti. Upozorňují, že už nyní jsou kontrolovány a další dohled by znamenal administrativní zátěž. Poukazují také na analýzu Nejvyššího státního zastupitelství, podle níž bylo bylo v letech 2013 až 2017 proti představitelům samospráv vedeno 438 trestních řízení, přičemž 84 procent případů bylo ukončeno bez zahájení trestního stíhání.
Nyní NKÚ hlídá pouze hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů i opoziční Piráti navrhují posílení pravomocí NKÚ. Vznikají tak dvě velmi podobné novely, pirátská už míří do sněmovny. Upravit by se ale musela i Ústava, rozšíření pravomocí úřadu totiž musí předcházet její změna.
Zástupci měst a obcí upozorňují, že už nyní jsou samosprávy kontrolovány a další kontroly způsobí více papírování. Odvolávají se také na závěry aktuální analýzy Nejvyššího státního zastupitelství o kriminalitě volených zástupců územních samospráv. Podle té bylo bylo v letech 2013 až 2017 proti představitelům samospráv vedeno 438 trestních řízení, přičemž 84 procent případů bylo ukončeno bez zahájení trestního stíhání. „Z analýzy vyplývá, že trestné činnosti na úrovni samospráv je pouze 0,03 procenta z celkového počtu spáchaných deliktů. NKÚ by se tak měl zaměřit naprosto jiným směrem,“ uvedl pro deník Echo24 předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
„Svaz měst a obcí trvá na splnění podmínky v tom smyslu, že dokud nebude odstraněna multiplicita kontrol, není možné další do systému přidávat. Další kontrola obcí přinese jen administrativní náročnost a k ničemu jinému nepřispěje,“ uvedl František Lukl. Územním samosprávným celkům je už nyní zákonem stanovena povinnost nechat si přezkoumat své hospodaření za uplynulý rok. Výkon samostatné působnosti svěřené orgánům obcí kontroluje ministerstvo vnitra a výkon přenesené působnosti svěřené orgánům obcí krajské úřady v přenesené působnosti.
Rozšíření pravomocí NKÚ se věnují dva návrhy. Poslanecký z dílny Pirátů míří do sněmovny, vláda k němu zaujala neutrální stanovisko. Vítá ale změnu Ústavy v souvislosti s NKÚ. Rozšíření pravomocí úřadu totiž musí předcházet změna Ústavy, kterou sněmovna nemůže prosadit proti vůli Senátu. Pokud by byla novela Pirátů schválena, NKÚ by v budoucnu mohl kontrolovat hospodaření statutárních měst, krajů i veřejnoprávních médií.
Vláda ale poslaneckému návrhu Pirátů vytkla, že má umožnit kontrolu pouze statutárních měst, nikoli dalších obcí. Vláda proto dává přednost vlastní chystané úpravě. Podle vládní novely by se kontroly NKÚ týkaly i obcí s rozšířenou působností.