Drama ubodaného Němce pokračuje. V Chemnitzu demonstrovaly tisíce lidí, jsou zranění
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pondělní večerní demonstrace v Chemnitzu (Saské Kamenici) nedaleko českých hranic si vyžádala několik zraněných, uvedla policie. Ta proti demonstrujícím, kterých bylo několik tisíc, nasadila vodní děla. Na místě byly stovky policistů. Protesty souvisí s nedělní násilnou smrtí pětatřicetiletého Němce, podezřelými jsou migranti, a následnými útoky na přistěhovalce.
V centru čtvrtmilionového města se sešly dvě velké skupiny demonstrantů – na jedné straně asi 2000 lidí na akci pořádané pravicově populistickým hnutím Pro Chemnitz, na druhé kolem 1000 osob na protestu sdružení Chemnitz Nazifrei (Chemnitz bez nacistů), které dávalo najevo svůj odpor vůči extrémní pravici.
„Z obou shromáždění létaly světlice a další předměty. Tím utrpělo zranění několik lidí, kteří nyní musí být ošetřeni,“ uvedla na twitteru policie. Upozornila také, že v jednom z parků v centru města se někteří lidé ozbrojili kameny. Více než stovka osob se zamaskovala. Objevily se i informace o tom, že zaznělo několik hitlerovských pozdravů. Policie, podle níž se ale většina protestujících projevuje pokojně, je prověřuje.
Neonazis setzen sich ohne Absprache mit Polizei in Bewegung. Einer macht den Hitlergruß. #Chemnitz #c2708 pic.twitter.com/tto1GroPe3
— Felix Huesmann (@felixhuesmann) 27. srpna 2018
Rozbuškou napětí, které se ve východoněmeckých městech projevuje opakovaně, se stal spor, který si v noci ze soboty na neděli vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Mrtvým je německý občan. Podezřelými jsou dva muži ve věku 21 a 22 let z Iráku a Sýrie, které soud poslal do vazby. Bližší okolnosti činu policie stále objasňuje, hovoří ale o bezdůvodném útoku.
V neděli odpoledne – tedy v době, kdy ještě nebyla potvrzena národnost podezřelých, ale už se o ní mluvilo -, halvně na sociálních sítích – městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 lidí, mezi nimiž byla i řada pravicových radikálů. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné „My jsme národ“ a na policisty házeli kameny a lahve, musel předčasně ukončit městské slavnosti.
Vedle nedělních a pondělních prootestů navíc došlo k útokům pravicových extremistů na přistěhovalce. Mezi napadenými jsou třicetiletý Bulhar, osmnáctiletý Syřan nebo osmnáctiletý Afghánec. Lehká zranění ale utrpěla třeba i patnáctiletá Němka, která mladého Afghánce doprovázela.
Dění ve zhruba čtvrtmilionovém městě dnes důrazně odsoudila německá vláda, která hovoří o „štvanici na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi“. „To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státě místo,“ zdůraznil mluvčí kabinetu Steffen Seibert.
Útoky odsoudili také opoziční politici, z nichž si ale někteří kladou otázku, nakolik mají saské úřady ještě situaci pod kontrolou. Od braní spravedlnosti do vlastních rukou se distancovali i zástupci AfD, i když předtím jejich poslanec Markus Frohnmaier o podobném postupu s pochopením tweetoval.
Kvůli protestům Organizace RAA Sachsen pomáhající obětem pravicového násilí vyzvala migranty, aby se raději vyhnuli centru Chemnitzu. Hrozí podle ní další útoky rasistů a neonacistů podobné těm z neděle.