Musk uspěl. Tesla zprovoznila největší lithium-iontovou baterii světa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká společnost Tesla připojila k australské síti největší lithium-iontovou baterii na světě. Splnila tak slib svého šéfa Elona Muska, že tak učiní do 100 dnů od podpisu smlouvy. Ta byla podepsána 29. září. Baterie, která byla instalována poblíž města Jamestown, je připojena k síti ve větrné farmě francouzské společnosti Neoen.
Baterie je třikrát větší než dosavadní jednička v kalifornském Mira Loma. Pomoci má vyřešit problémy s výpadky elektřiny na jihu Austrálie. Výpadky jsou důsledkem přechodu od uhelných elektráren k větrným zdrojům, jejichž produkce je méně stabilní.
Zařízení začalo dodávat proud do sítě symbolicky první den australského léta, kdy teplota překročila 30 stupňů Celsia. V letním období spotřeba elektřiny stoupá kvůli používání klimatizací.
Baterie o kapacitě 100 megawattů uskladní dostatek energie na pokrytí spotřeby zhruba 30 000 domácností po dobu přibližně jedné hodiny.
Kritici podpory obnovitelných zdrojů baterii označují za „hollywoodské řešení“ v zemi, která je ve výrobě elektřiny stále ze dvou třetin závislá na fosilních palivech, hlavně na uhlí.
Druhá strana poukazuje naopak na to, že baterie pomůže stabilizovat elektrárenskou síť v regionu, který více než 40 procent elektřiny získává z větrné energie, a v období bezvětří tedy potřebuje podporu. Baterie může na výpadek reagovat ve zlomku sekundy.
Kolik za baterii Austrálie zaplatí, zatím zveřejněno nebylo. Projekt je součástí širšího plánu v objemu 510 milionů australských dolarů (8,4 miliardy Kč), který má zajistit dodávky elektrické energie v regionu silně závislém na obnovitelných zdrojích.e