V Česku je potvrzeno 120 případů vysoce nakažlivé indické mutace koronaviru
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Laboratoře potvrdily v ČR dosud 120 případů indické mutace koronaviru. Vyskytly se v Praze, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Objevil se také první případ varianty, která je dominantní v Peru. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu (NRL). Celkem bylo sekvenováno 4717 vzorků.
Z dalších variant bylo evidováno 65 případů beta varianty, takzvané jihoafrické, v několika nezávislých ohniscích a 21 případů varianty gama, dříve označované jako brazilská, v Praze, Brně, Mělníku, Hradci Králové a Pardubickém kraji. Ve Středočeském kraji se objevila zatím nezachycená varianta lambda, která je dominantní v Peru, její zdroj je pravděpodobně v Německu.
Dominantní v ČR je podle ředitelky NRL Heleny Jiřincové stále britská varianta. "V současné době je incidence pozitivit nízká, proto se může stát, že sekvenační centra budou muset ve sběru vzorků kooperovat a bude menší počet osekvenovaných vzorků v absolutním čísle, ale procento osekvenovaných vzorků vzroste," uvedla.
Odborníci se shodují, že pečlivé sledování výskytu nových variant a přednostní trasování jimi nakažených osob může bránit nástupu další vlny epidemie. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že varianta delta je nakažlivější než předchozí varianty viru. Její reprodukční číslo je podle něj osm, tedy od jednoho pozitivně testovaného se nakazí průměrně osm dalších lidí. U britské mutace, která v ČR převládla na začátku letošního roku, se reprodukční číslo zvýšilo o 0,4 až 0,7 bodů proti původnímu koronaviru.