Ošetřovné pro rodiny s malými dětmi končí. Nahradí je výpovědi a úřad práce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ošetřovné se stalo jedním z nejkomplikovanějších příspěvků v době koronavirové krize a problémy pro rodiny, které ho pobíraly, zdaleka nekončí. Řada rodičů ale už nyní musí řešit výpovědi či v blízké době v práci skončí, protože firmy a společnosti najely na úsporná opatření. Odborníci, ale i ekonomové upozorňují, že právě konec ošetřovného může přinést skokové navýšení nezaměstnanosti.
Vláda Andreje Babiše po vypnutí ekonomiky z obavy před koronavirovou nákazou se musela potýkat s výplatou ošetřovného. Na něj mají nárok rodiče s malými dětmi, které ze dne na den nemohly jít do školy. Zaměstnancům tak stát po celou dobu čerpání ošetřovného od 11. března vyplácel 80 procent denního základu příjmu. To ale s koncem školního roku 30. června končí.
„Po tomto termínu by se rodiče měli vrátit z režimu čerpání ošetřovného zpět do práce. Mnohá pracovní místa však již nebude potřeba obsadit, což může vést ke skokovému růstu nezaměstnanosti. Na druhou stranu se přes letní měsíce vytváří sezónní pracovní příležitosti, které mohou nárůst počtu nezaměstnaných tlumit. Okamžik pravdy nastane v září, kdy se lidé vrátí z dovolených a na pracovní trh přijdou absolventi,“ řekl pro Echo24 Štěpán Křeček, který je hlavním ekonomem BH Securities.
Stejné obavy sdílí i Institut pro sociální inkluzi, podle kterého v červnu také končí první výpovědní lhůty. „S koncem bonusového období skončila v červnu také podpora OSVČ pětadvacítka, a není jisté, zda všichni podpoření kompenzačním bonusem, budou mít možnost obnovit svůj příjem z podnikání. Ze škol vyjdou na začátku prázdnin čerství absolventi. Lze proto předpokládat, že se na začátku léta na úřadech práce objeví mimořádný počet nových uchazečů o zaměstnání,“ uvádí institut v tiskové zprávě.
Institut dále varuje před tím, že se od 1. července mění okruh posuzovaných osob pro účely příspěvku na bydlení, kdy se bude dokládat skutečný pobyt a nikoli trvalý, jako v současné době. To může přinést značné komplikace jak od žadatelů, tak hlavně pro pracovníky úřadů práce, kteří budou mít už tak dost práce s evidencí nových uchazečů o zaměstnání.
Ošetřovné během koronavirové krize nadzvedlo ze židle většinu rodičů. Výplata příspěvku se totiž v řadě případů zdržovala a navíc ji srážely nejasné podmínky. Ještě 20. dubna neměla většina rodičů z řad živnostníků a podnikatelů své peníze od státu, protože ministerstvo průmyslu nestíhalo vyřizovat žádosti. Ani v polovině května, kdy mohli již žádat o ošetřovné za duben, neměli rodiče peníze za březen. V té době registrovalo ministerstvo okolo 60 tisíc žádostí a 15 tisíc jich vrátilo zpátky. Mimo jiné také kvůli tomu, že stát požadoval od rodičů potvrzení o uzavření školy, i když kabinet Andreje Babiše všechna školská zařízení plošně uzavřel.
Podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení v březnu 76 tisíc dávek ošetřovného, v dubnu už 151 tisíc a za květen 102 tisíc dávek. Většina žádostí byla z 60 procent zpracována do 10 dní od přijetí žádosti.
Na dotaci ošetřovného mají nárok OSVČ, které se kvůli zavřeným školám starají o děti do 13 let. Požádat o ni mohou i rodiče starších školáků s postižením či lidé, kteří se po zastavení provozu sociálních služeb starají o starší či handicapované členy rodiny. Dotace se proplácely v první vlně za období od 12. března do konce měsíce. OSVČ tak získaly stejnou podporu, která náleží za běžných okolností jen zaměstnancům.
Bližší informace k podání žádosti lidé najdou na webu ministerstva průmyslu. Vláda od dubna schválila zvýšení částky z 424 na 500 korun za den. Zaměstnancům bylo ošetřovné zvýšeno také od dubna ze 60 na 80 procent základu příjmu. Podpora se plánuje nejdéle do konce června.