„Maláčová má sedět na zadku a zachraňovat ekonomiku.“ Chcípl PES zkontroloval její úřad
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
"Potřebujete se ještě na našich mršinách ukázat, jaká jste úžasná." Iniciativy Otevřeme Česko normálnímu životu s podporou Chcípl PES dostály svému slibu a provedly občanskou kontrolu pracovního prostředí a podmínek zaměstnanců ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Zde od sedmi hodin ráno organizátoři akce čekali na zaměstnance ministerstva a rozdávali jim dotazníky s otázkami týkajícími se spokojenosti na pracovišti. Dotazníky prý šéfce resortu Janě Maláčové (ČSSD) předají. Akce je reakcí na kontroverzní kontroly, které ve firmách provádí ministryně Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnický. Zakladatelé iniciativy ministryni vzkázali, aby nechala zaměstnavatele na pokoji a přestala jim dál ničit život.
Dotazníky obsahovaly takové otázky, jako zda se zaměstnanci někdy setkali při službě s korupcí, se šikanou, se sexuálním obtěžováním, s pracovním přetěžováním nebo zda jsou v kolektivu spokojeni. Pořadatelé akce uvedli, že do budovy ministerstva, kde je se nachází dva tisíce úředníků, dorazilo za celý den kvůli letnímu období jen 140 úředníků. Dotazník prý obdrželi všichni.
Zaměstnanci volili často v odpovědích na otázky spíše recesistické odpovědi. V otázce, zda se setkali se šikanou, odpověděl například jeden dotazovaný, že na služební cestě, protože na silnicích šikany přibývá. Na dotaz, zda je práce naplňující, někdo zase odpověděl, že ano, protože slouží lidu.
„Paní Maláčová kvůli tomu, že chce být vidět v předvolební kampani, tak chodí po podnicích, které se po roce a půl covidové nadvlády naší vlády začínají nadechovat. A do toho jim vletí třicetičlenné komando úředníků a kontrolují, zda mají záchodová prkénka bílá nebo červená, nebo jestli mají genderově vyvážené toalety. Já chci říct, že tohle je pro mě svinstvo, protože podniky, které přežily, tak jsou rádi, že jsou rádi. K nám, kdyby přišlo tohle komando, tak bych je všechny vyhodil,“ vyjádřil se k tomu jeden ze zakladatelů iniciativy Chcípl pes Jakub Olbert.
Maláčové také vzkázal za všechny podnikatele, aby už je nechala na pokoji. „To, že jste nám nepomohli, to, že jste nás vydrancovali a že jste zničili naše zdraví, to vám pravděpodobně nestačí. Potřebujete se zřejmě ještě na našich mršinách ukázat, jaká jste úžasná,“ řekl Olbert.
„My říkáme, že chráníme všechny zaměstnance a zaměstnavatele, na druhou stranu by si paní Maláčová měla uvědomit, že jako manažer by měla sedět tady na ministerstvu a ty kontroly maximálně na dálku organizovat. Je to jako kdyby někdo, kdo vaří pivo, šel do kuchyně loupat brambory. Paní Maláčová by tady měla sedět na zadku a raději zachraňovat českou ekonomiku,“ uvedl zakladatel iniciativy Jiří Janeček pro deník Echo24.
Oba organizátoři pak zdůraznili, že především chtěli znovu poukázat na to, že vláda během covidové krize zničila život mnoha podnikatelům. „Státní správa bobtná, roste počet státních zaměstnanců, ale my na druhou stranu chápeme, že bývalí zaměstnanci mimo státní sféru se už bojí do toho provozu vracet. Mají strach, že je zase vláda zavře, že znovu přijdou o práci,“ sdělil Janeček.
Maláčová i její poradce Stropnický počítají s tím, že se budou i nadále účastnit kontrol ve firmách. V rámci kontrolní akce Férová práce se objevilo podezření na porušení zákona u většiny kontrolovaných zaměstnavatelů. V první etapě to bylo u 46 ze 71 případů, ve druhé u 52 ze 73 kontrol, uvedl Stropnický.
Maláčová a Stropnický, kteří jsou v čele pražské kandidátky ČSSD, se zúčastnili kontroly inspektorů práce a cizinecké policie minulý týden v jedné z firem v Krupce na Teplicku. Jejich přítomnost a fotografie na sociálních sítích sklidily kritiku, o případu jednal i Senát. Ministryně uvedla, že kontrol se bude v některých případech účastnit dál.
Maláčová v té souvislosti kritizovala „hysterii“ pravicových politiků, kterým podle ní zřejmě vadí, že ministerstvo práce pod jejím vedením dbá na dodržování zákona. Kontroly jsou podle ní intenzivní celé poslední tři roky. Inspekce se zúčastnila, aby se přesvědčila, jak funguje. „Druhý důvod je, že se snažím upozornit na téma neférových pracovních podmínek. Novináře to nezajímá, akce z minulého týdne konečně zájem připoutala,“ vysvětlila.
Kontroly jsou součástí inspekční akce Férová práce, která začala v červnu. Zaměřuje se na pracovní podmínky ve 14 velkých průmyslových podnicích a v 58 agenturách práce a firmách, které poskytují smluvní služby. Zapojí se celkem 253 inspektorů a 129 policistů.