Jdeme do vlády, rozhodli sociální demokraté v referendu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální demokraté vstoupí do menšinové vlády s hnutím ANO za podpory komunistů. Rozhodli o tom členové ČSSD v referendu, které včera skončilo. Pro bylo 58,53 procent hlasujících, proti 40,20. Zbytek nehlasoval, nebo odevzdal neplatné hlasovací lístky. Končí doba, kdy se sociální demokracie věnovala sama sobě, uvedl předseda strany Jan Hamáček.
„Končí diskuze o tom, zda je pro sociální demokracii lepší být ve vládě, nebo v opozici. Měly by skončit i spory o tom, jak dál. Odmítám, aby ti, kteří hlasovali proti, odcházeli ze strany,“ uvedl po vyhlášení výsledků předseda strany Jan Hamáček. „Musí ale skončit doba, kdy se sociální demokracie věnovala spíše sama sobě. Musíme se věnovat našim voličům,“ dodal Hamáček. „Výsledek mě těší,“ uvedl první místopředseda strany Jiří Zimola.
Nejsilněji se pro vstup do vlády vyslovila ČSSD na Vysočině a ve Středočeském kraji. Na Vysočině podpořilo vládu 76,53 procent straníků. Ve Středních Čechách hlasovalo pro 76,28 procent členů strany, proti 22,32. Proti účasti ve vládě se postavily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Nejmenší podporu měla koaliční spolupráce na Ústecku, kde bylo proti účasti ve vládě 61,32 procenta hlasů. Volební účast se vyšplhala na 64,74 procent, neboli 11 404 sociálních demokratů z celkového počtu 17 614.
Hamáček během vyhlášení ocenil, že hlasy odevzdalo 64,74 procenta oprávněných členů ČSSD. Účast se tak podle něj přiblížila té z běžných voleb. „Pokládám to za vysoké číslo, v tomto ukazateli jsme obstáli,“ uvedl Hamáček. Referendum podle něj může být prospěšné nejen pro ČR, ale i pro ČSSD. Vedení ČSSD se v referendu v téměř 1100 místních organizacích ptalo, zda členové souhlasí se vstupem do vlády za podmínek z návrhů koaliční smlouvy a programového prohlášení.
Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Držet by měla ministerstvo vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl v neděli představit prezidentovi Miloši Zemanovi jména všech navrhovaných ministrů.
Ve stejný den jednal i výkonný výbor KSČM, která by měla případné vládě pomoci ve sněmovně při hlasování o důvěře. KSČM je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. ANO má přitom zaručit, že příslušné návrhy zákonů sněmovna projedná nejpozději půl roku před koncem volebního období. Na dnešním jednání se na tom shodlo užší vedení strany. Definitivní rozhodnutí bude až po ukončení politických jednání, na ústředním výboru KSČM. Má se sejít za 14 dní.