Rozhovor s Jiřím Pospíšilem

V Bruselu nejsem izolovaný, v Česku budu půl týdne, říká nový šéf TOP 09

Rozhovor s Jiřím Pospíšilem
V Bruselu nejsem izolovaný, v Česku budu půl týdne, říká nový šéf TOP 09

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bylo prolomeno tabu, že europoslanec nemůže být předsedou národní strany, a to je dobře, říká v rozhovoru pro online deník Echo24 nový předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Na víkendovém sněmu jej zvolilo 83 procent delegátů. Ve funkci Pospíšil střídá Miroslava Kalouska, který si ale jako svého nástupce představoval novou tvář. „TOP 09 je jeho dítě, nemám důvod se obávat, že by spolupráce nebyla dobrá,“ komentuje Pospíšil jejich vzájemný vztah.

Kolik času budete nyní trávit v Bruselu, v sídle Evropského parlamentu?

Já svůj pracovní týden dělím půl na půl. Politickou činnost vykonávám půl týdne v Bruselu a půl týdne jezdím po České republice a přednáším o Evropské unii. Prezentuji, co dělá europarlament. Považuji za důležité informovat o tom veřejnost. Můj harmonogram se příliš nezmění.

Čili do té půlky týdne trávené v Česku se vejde i práce předsedy TOP 09?

Ano. Ale když jsem v Bruselu, neznamená to, že nemůžu řešit věci týkající se české politiky. Navíc Brusel, to je hodina letu. A považuji za umělé dělat překážku mezi tím, co je česká politika zde a v Bruselu. Jsme součástí jedné politické scény. Europoslanci nejsou izolovaná individua bez vztahu k České republice. My jsme součástí české politické scény. Je dobře, že došlo k prolomení tabu a český europoslanec je předsedou národní strany.

TOP 09 ale bude ve sněmovně chybět jeden přednostní řečnický hlas. Hlas předsedy strany. Jak jí to vynahradíte?

Delegáti, kteří o mě rozhodovali, si tohoto nedostatku byli vědomi. Vnímají mé jiné kvality. Tím, že nebudu v parlamentu, budu například více v regionech a budu se víc věnovat komunálním volbám.

Co uděláte ve funkci předsedy TOP 09 jako první?

Chci objet jednotlivé kraje a znovu se setkat s krajskými výbory. A poslechnout si, kde máme jaké komunální politiky, a začít se bavit o tom, co naši členové udělají v jednotlivých krajích pro zdar v komunálních volbách.

Budete ve volbách do europarlamentu za rok a půl obhajovat mandát europoslance?

Skutečně ještě nevím. Plánuji udělat vše pro společnou kandidátku pro evropské volby tří stran, které sedí v jednom poslaneckém klubu Evropské lidové strany. Tedy TOP 09, STAN a KDU-ČSL.

Na sněmu jste uvedl, že se u nás zahnízdil tvrdý populismus a že proti němu budete bojovat. Souvisí s tím bojem vznik Demokratického bloku? Souhlasíte s ním?

Považuji to za dobrou věc. Ve chvíli, kdy jsou na půdě sněmovny tři středopravicové strany s výsledkem okolo pěti procent a ODS s jedenácti, je logické a správné, že spolu spolupracují. Zvlášť, když hrozí vláda Babiše, Okamury a komunistů. Ještě před několika lety bych nevěřil, že taková věc hrozí. Je dobře, že se zformoval blok s určitou sílou. Opoziční roli bude plnit efektivněji, než by plnila každá strana samostatně.

Součástí Demokratického bloku je ODS, z níž jste před téměř čtyřmi lety odešel. Jaké s ní máte nyní vztahy?

Podíváte-li se na mé výroky po odchodu z ODS, nikdy jsem ji nenapadal. Mám prostě jiné pohledy na určité věci. Jsem přesvědčen, že spolupráce s ODS za mě nebude zatížená nějakým emocionálním nebo jiným problémem.

Vy i Miroslav Kalousek, dnes předseda poslaneckého klubu TOP 09, jste avizovali vzájemný respekt. Nicméně u vás vidí stejný limit jako u sebe - tedy historii v jiné straně, než je TOP 09. Nebude mezi vámi spolupráce drhnout?

Nemám důvod obávat se, že by spolupráce nebyla dobrá. TOP 09 je jeho dítě a myslím, že bude chtít, aby se strana do budoucna rozvíjela. Udělám maximum pro udržení dobrých vztahů. Navíc delegáti odjeli ze sněmu s pocitem, že jsme jednotná strana, připravená začít shánět nové členy, zakládat nová místní sdružení a připravovat se na komunální volby. Máme dvě významné osobnosti - Miroslava Kalouska a Markétu Pekarovou Adamovou v parlamentu - a já se budu starat o ten komunál a zdůrazňovat evropská témata. Dovedu si představit, že to bude fungovat.

Kdy jste se rozhodl na předsedu TOP 09 kandidovat?

Po volbách. Dlouho jsem uvažoval o vstupu do TOP 09 zde v Praze. Přiznávám se, že kdyby topka nedostala jen pět procent, měla lepší výsledek a ukázali se jiní vnitřní silní kandidáti, já bych nekandidoval. Impuls přišel i od stranických kolegů, počínaje například Markem Ženíškem a konče kolegy ze severní Moravy, kde mám svou poslaneckou kancelář.

Kromě politického života se věnujete umění. Jste spolupracovník Medy Mládkové, která stojí za Museem Kampa. Budete na to mít čas i jako předseda TOP 09?

Jsem doživotní předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Děláme velké výstavy, například bot Manola Blahnika či nyní díla Emila Filly. Muzeum je dnes, dovolím si říct díky mé práci, ve velmi dobrém stavu. Nevyžaduje tedy mou každodenní přítomnost, jak tomu bylo například před pěti let. Moje role se mění spíše na kontrolní, nicméně mým doživotní poslání je starat se o muzeum, jak jsem to slíbil paní Mládkové. Této odpovědnosti se zbavím ve chvíli, kdy zemřu. Dřív to nejde.

Do TOP 09 vstoupil Jiří Pospíšil až po říjnových sněmovních volbách. S TOP 09 spolupracuje na různých úrovních několik let. Na kandidátce strany se loni dostal do krajského zastupitelstva v Plzeňském kraji a v roce 2014 do Evropského parlamentu. Pospíšil byl v letech 2010 až 2014 místopředsedou ODS a za stejnou stranu byl ministrem spravedlnosti ve vládách Mirka Topolánka i Petra Nečase (oba ODS). V lednu 2014 se s ODS rozešel. Na pátém sjezdu TOP 09 byl zvolen jejím předsedou.