Sněmovna schválila změny v důchodech. Omezí zásluhovost, polepší si lidé nad 85 let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pevná část důchodů se zřejmě zvýší o procentní bod na deset procent průměrné mzdy a lidem starším 85 let vzroste měsíční penze o tisíc korun. Předpokládá to vládní důchodová novela, kterou schválila Sněmovna hlasy 130 ze 132 přítomných poslanců. Změna ve výpočtu penzí mírně oslabí zásluhovost. Dolní komora zamítla drtivou většinu poslaneckých úprav, které mířily například na zvýšení penzí žen s dětmi a na vdovské a vdovecké důchody. Předlohu ještě musí posoudit Senát a prezident.
Ve Sněmovně ji po debatách například právě o zásluhovosti nakonec podpořili poslanci všech klubů. Jen ministr zdravotnictví Vojtěch Adam a Josef Bělica, oba z frakce ANO, se hlasování zdrželi.
Důchodovou novelu připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí za bývalé ministryně v jednobarevné vládě ANO Jaroslavy Němcové. Cílem změn je podle jejích dřívějších slov přispět ke zvýšení životní úrovně lidí s nízkými penzemi, u nichž základní výměra činí významnou část důchodů. Nový ministr Petr Krčál (ČSSD) uvedl, že už v druhém čtení bylo vysvětleno, že k oslabení principu zásluhovosti nijak nedochází. Zpravodaj Jan Bauer (ODS) ale tehdy i s odvoláním na vyjádření zástupců ministerstva řekl, že se zásluhovost snižuje ze 78 na 76 procent.
Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Pravidlo zůstane stejné, zvětší se ale podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Části seniorů se tedy budou penze zvyšovat pomaleji než dosud. V příštím roce se však opatření ještě neprojeví. Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14 miliard korun.
Sněmovna vložila do novely pouze pozměňovací návrh Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), podle kterého by stát platil důchodové pojištění i za smluvní asistenty postižených lidí. Odmítla její další úpravu, která by růst pevné části penzí zrušila. Adamová k ní podotkla, že byť snížení zásluhovosti není nikterak dramatické, TOP 09 na zachování její nynější míry trvá. Kladné hlasování poslanců této strany o vládní novele zdůvodnil jejich předseda Miroslav Kalousek příslibem vlády pracovat na důchodové reformě, k čemuž ji v doprovodném usnesení vyzvala i Sněmovna. „Učiníme všechno pro to, aby princip zásluhovosti posílil,“ řekl.
Na plénu neuspěla ani Pavla Golasowská (KDU-ČSL) s návrhy na zvýšení přiznaných důchodů ženám o 500 korun za každé vychované dítě a na zvýhodnění vdovských i invalidních penzí. Sněmovna zamítla také zkrácení minimální doby důchodového pojištění pro nárok na důchod z 35 na 30 nebo 25 let, jak požadoval lidovec Vít Kaňkovský.
Pokud bude důchodová novela účinná, přesnou částku výměry důchodů na příští rok vláda stanoví v září podle nových pravidel. Zvýšení důchodů o tisíc korun měsíčně pro seniory starší 85 let předloha přímo stanovuje k 1. lednu 2019. Sněmovna zamítla Bauerovy návrhy, aby se takto penze zvyšovala po 25 letech, variantně po 20 letech od vyplacení prvního důchodu. Bauerovy úpravy obsahy chybu, ve vládní předloze by zrušily zvýšení pevné části důchodu. Sněmovna navíc před tím nesouhlasila s jejich opravou.
Podle autorů vládního návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali do starobního důchodu s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci.
Starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo na konci loňska od České správy sociálního zabezpečení téměř 2,9 milionu lidí. Starobní důchod dostávalo 2,4 milionu osob. Průměrný starobní důchod činil 11.850 korun, do konce letošního března se zvedl na 12.347 korun. Senior na konci roku pobíral průměrně 13.076 korun, seniorka průměrně měla 10.758 korun měsíčně. Letos v březnu byla průměrná penze mužů 13.615 korun a žen 11.219 korun.