vražda Jána Kuciaka

Slovenský soud uvalil vazbu na obviněné v kauze vraždy novináře

vražda Jána Kuciaka
Slovenský soud uvalil vazbu na obviněné v kauze vraždy novináře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Soud na Slovensku dnes poslal do vazby všechny čtyři obviněné v případu únorové vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na návrh prokurátora o tom rozhodl soudce Specializovaného trestního soudu, který se v zemi zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy. Sdělila to mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Dodala, že tři ze čtyř obviněných podali vůči rozhodnutí o vazbě stížnost, o které bude rozhodovat nejvyšší soud a která nemá odkladný účinek.

Mezi obviněnými jsou podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, dále jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček a také podnikatel Zoltán Andruskó. Trojici mužů elitní policejní jednotka zadržela ve čtvrtek. O den později k nim přibyla podnikatelka Alena Zsuzsová.

Důvodem vazby u většiny z obviněných je obava z možného útěku, z ovlivňování svědků a z pokračování trestné činnosti. U Andruskóa, který jako jediný stížnost proti vazbě nepodal, soud ze zmiňovaných třech vazebních důvodů neshledal možnost ovlivňování svědků obviněným.

List Denník N napsal, že Zsuzsová byla obviněna z objednání vraždy Kuciaka a Kušnírové, ale že nemusí být hlavním zadavatelem činu. Rovněž právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic uvedl, že Zsuzsová byla spíše jen zprostředkovatelem a že vrah hlavního zadavatele vraždy možná ani neznal.

Podle televize Markíza se Zsuzsová dobře zná s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který je ve vazbě v jiném případu a o kterém Kuciak rovněž psal.

Ani jeden ze zmiňované čtveřice obviněných dříve nepatřil na Slovensku mezi veřejně známé osoby.

Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií, a o vazbách jednoho z nich - Antonina Vadaly - na blízké spolupracovníky bývalého premiéra Roberta Fica. Vadalu slovenské úřady mezitím vydaly do Itálie k trestnímu stíhání pro podezření z drogových deliktů. Kuciak se věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly také lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie. Kočner zase loni Kuciakovi v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy.

Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Fica. Policie i prokuratura dříve oznámily, že důvodem Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce.

,

30. září 2018