Pašeráci lidí mají smůlu. Nyní neloví migranty ve Středozemním moři žádná loď neziskovek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ještě před několika týdny a měsíci byly lodě neziskových organizací (NGO) velmi aktivní v takzvaném zachraňování migrantů a jejich přepravě do Evropy. Nyní je však ve Středozemním moři klidno. Známé lodě jako Aquarius či Lifeline jsou totiž ukotveny v přístavech a záchranné operace tak aktuálně uskutečňují výlučně ti, kdo jsou za strážení pobřeží zemí při Středozemním moři oficiálně zodpovědné, informuje nizozemský server Sceptr.
V současnosti Středozemní moře žádná z lodí neziskových organizací, které dosud hledaly a přepravovaly migranty, nebrázdí. Například známé plavidlo Aquarius z organizace SOS Mediterranée nyní kotví v přístavu Marseille. Další lodě jako Lifeline, Sea Watch nebo Seefuchs jsou pro změnu ukotveny na Maltě.
Loď Aquarius byla až donedávna mimořádně aktivní. V červnu nejprve převážela migranty z Libye do Itálie, kde však byla odmítnuta. Následně tyto migranty vylodila ve španělské Valencii. Loď dále převezla další migranty na Maltu. Nyní kotví ve francouzské Marseille a organizaci SOS Medditeranée, která za Aquariusem stojí, nyní hrozí problémy. Ukázalo se totiž, že loď donedávna plula pod vlajkou Gibraltaru, kterou již však neměla povolení užívat.
S lodí Lifeline je navíc situace taková, že byla maltskými úřady zabavená a její kapitán obviněn z řízení neregistrované lodi. Lifeline je totiž podle Sceptru registrována pouze jako výletní jachta, a navíc se v době plavby v mezinárodních vodách neplavila pod žádnou vlajkou. Kapitán lodi, Claus-Peter Reisch je nyní před soudem v La Valletě, tedy hlavním městě Malty, kde mu v případě odsouzení hrozí pokuta přes 11 tisíc eur či rok vězení. Rozsudek se očekává v září.
Záchranné akce jsou nyní pouze v režii úřadů příslušných zemí, které se o migraci z Afriky do Evropy přes Středozemní moře starají.