Slovenská vláda je kvůli nákupu Sputniku v krizi. Hrozí jí rozpad
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice. Premiér Matovič koaliční krizi v příspěvku na sociální síti blíže nekomentoval, podle něj na prvním místě jsou zdraví a životy lidí.
„Nastal čas, abychom mluvili o rekonstrukci vlády. (...) Jen stěží můžeme takto dále fungovat. Boj s pandemií evidentně nezvládáme. Čelíme i tomu, že předseda vlády poštval proti sobě prakticky všechny – média, prezidentku, koaliční partnery, různá sdružení a samozřejmě i širokou veřejnost. Nemůžeme už před tím zavírat oči,“ řekl Sulík novinářům.
Detaily o případné rekonstrukci kabinetu Sulík neuvedl, podle něj by se debata měla týkat nejen všech ministrů, ale i premiéra Igora Matoviče.
SaS a strana Za lidi už dříve neuspěly s požadavkem na výměnu ministra zdravotnictví Marka Krajčího z Matovičova hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). SaS i Za lidi také kritizovaly, že premiér se dříve v tomto týdnu osobně zúčastnil dovozu ruské vakcíny Sputnik V na letišti. Předtím strana Za lidi zablokovala na jednání vlády návrh usnesení k nákupu ruské vakcíny z důvodu, že Sputnik V nebyl registrován unijní lékovou agenturou.
Matovič v reakci na koaliční krizi nákup ruské vakcíny obhajoval. Koalice by podle něj měla ukázat, že jí na lidech záleží, protože zdraví a životy jsou na prvním místě. Slovensko se v únoru v přírůstku úmrtí na covid-19 v přepočtu na obyvatele dostalo na první místo na světě.
Předseda čtvrté vládní strany Jsme rodina a šéf sněmovny Boris Kollár vybídl koaliční partnery k urovnání sporů. „Přestaňte se chovat jako malé děti na pískovišti, Tato vládní koalice vznikla proto, abychom naplnili změnu, kterou lidé požadovali,“ řekl.
Sulík i Matovič se už loni dostali do otevřeného konfliktu kvůli pandemii. Předseda vlády například označil Sulíka za idiota a za osobu zodpovědnou za úmrtí obyvatel země na covid-19 kvůli tomu, že podle něj vicepremiér včas nezajistil nákup antigenních testů. Ty země využívá při hromadném testování obyvatel, které prosadil Matovič. Sulík zase tvrdil, že Matovič je pomstychtivý člověk.
Matovič se dříve dostal do křížku také s vědci či s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kteří upozornili na pochybení vlády v souvislosti se zvládáním epidemie covidu-19. Podle některých médií či analytiků se Matovič po jmenování premiérem nevymanil ze své dřívější role nepředvídatelného politika, který se snaží poutat pozornost.
Matovičovo protikorupční hnutí OLaNO se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo v únoru 2020 parlamentní volby. V předvolební kampani se silně vymezovalo vůči kauzám a politice sociálních demokratů expremiéra Roberta Fica, kteří utrpěli ve volbách porážku a po dlouholetém vládnutí skončili v opozici. Nová vláda se ujala úřadu už v době pandemie covidu-19, během které výrazně klesla popularita Matoviče i jeho hnutí.