Ukrajinská prokuratura požádá o domácí vězení pro Saakašviliho

Ukrajinská prokuratura požádá o domácí vězení pro Saakašviliho

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ukrajinská prokuratura požádá soud o předběžnou vazbu gruzínského exprezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho v podobně domácího vězení. Podle ukrajinské verze zpravodajského severu BBC o tom informovala mluvčí šéfa prokuratury Larysa Sarhanová. Saakašvili, kterého policie zadržela v pátek večer, v cele předběžného zadržení mezitím podle svého obhájce politika zahájil hladovku.

Lídra nynější ukrajinské opozice policie poprvé zatkla už v úterý poté, co o víkendu organizoval v Kyjevě demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Jeho přívrženci však převozu Saakašviliho k výslechu bránili a následně ho osvobodili. Od té doby byl gruzínský exprezident veden v policejní databázi jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Před budovou, kde policie politika nyní zadržuje, došlo v sobotu ráno ke střetu mezi příslušníky bezpečnostních složek a aktivisty Saakašviliho strany Hnutí nových sil. Aktivisté zde chtěli postavit stanové městečko, podle ukrajinských médií policie proti nim použila slzný plyn.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval sám Porošenko. Vztahy mezi nimi však postupně ochladly, ukrajinskému prezidentovi vyčítá Saakašvili tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Podle svého obhájce Saakašvili vyhlásil v cele předběžného zadržení hladovku. Své stoupence pak vyzval, aby v neděli vyšli do ulici na demonstraci „Za odvolání (Porošenka)“, napsal list Ukrajinska pravda.

O předběžné vazbě Saakašviliho rozhodne kyjevský soud pravděpodobně v pondělí.

,

9. prosince 2017