Rodiče zuří. Kvůli nespravedlivé rodičovské se podepisují petice. Jsou důchodci důležitější než děti?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše rozzuřila část rodičů do běla. Navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun pouze pro nově narozené děti v nich nepřestává vyvolávat negativní emoce. Na hlavy politiků se už čtvrtý den valí vlna kritiky od veřejnosti, která považuje rozhodnutí sociální demokracie a hnutí ANO za nespravedlivé. Naštvaní rodiče dokonce podepisují petice, které zatím mají dohromady na 40 tisíc podpisů.
Nedodržený slib připomínají vládním politikům i uživatelé na sociálních sítích. Nejčastěji se objevuje tvrzení, že vláda upřednostnila důchodce před rodinami s dětmi. „Děti volit nemůžou, důchodci ano. To jste si koupili hlasy za pár korun,“ uvedla jedna z naštvaných uživatelek na Facebooku pod příspěvkem premiéra Andreje Babiše. Někteří se také pozastavují nad tím, proč vláda chce přidat všem důchodcům a současně pouze některým rodinám. „Když nejsou peníze, proč se nepřidá pouze důchodcům, co vstoupí do důchodu až 1.1. 2020?“ ptají se uživatelé.
Diskutující ale nešetří ani ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, která se po koaličním jednání pochlubila vyšším rodičovským příspěvkem. „Paní ministryně Maláčová, chci se zeptat, proč jste něco dojednala, zpackala, a teď se snažíte to vzít do vlastních rukou. To jste nevěděla, že ty peníze na rodičáky nejsou už před tím, než jste to dala jako hotovou věc? Máte nějaké děti? Umíte si představit vyjít s 6500 korunami na měsíc se dvěma dětmi?“ ptá se jedna z matek ministryně práce. Právě Maláčová po vlně kritiky otočila a sdělila, že koaliční dohoda je pouze začátkem jednání. Sociálnědemokratická politička uvedla, že strana bude hledat peníze v úsporách na jednotlivých resortech.
To se však také nesetkalo s větším pochopením. „Budu hledat peníze. A kde? Jako venku, jestli se náhodou někde neválí 8 miliard? To je stejně abstraktní vyjádření jako „budu hledat štěstí“. Tak hodně štěstí při tom hledání pokladu,“ vzkazují Maláčové další diskutující. Ministryně také informovala, že peníze hodlá získat i například vyšší bankovní daní či jednodnušími daňovými slevami.
Naštvaní rodiče také začali zakládat petice. Tímto krokem chtějí na nespravdlivou rodičovskou upozornit. Za pouhé tři dny získala jedna z petic na třicet tisíc podpisů. „Nedovolte, aby nás maminky už s narozenými miminky obrala vláda o navýšení rodičovského příspěvku. Když potřebují, tak si sami plat zvýší o několik tisíc. Je mi z vás špatně pane Babiši, my na rozdíl od vás žijeme s pár tisíci na měsíc,“ uvádí průvodní text.
Další petice požaduje, aby se vláda vrátila k vyjednávacímu stolu. Navýšení rodičovského příspěvku má podle petentů platit pro všechny. „A to z důvodu, že zmiňovaný příspěvek se poskytuje v nezměněné výši již několik let. A především chceme, aby nově navýšení rodičovského příspěvku bylo stejné pro všechny pobírající občany a nově pobírající občany,“ uvádí petice, pod kterou je podepsáno na deset tisíc lidí.
Kdo může za rodičovskou
Po velké vlně kritiky se politici hnutí ANO začali distancovat od kompromisního nápadu, který řeší pouze nově narozené děti po 1. lednu 2020. „Já samozřejmě chápu, že to některé matky berou jako nespravedlnost. Musím ale říct, že tenhle návrh odzněl, a bylo nás tam asi deset, jako kompromisní návrh pana předsedy Hamáčka,“ řekl ČT24 předseda vlády Andrej Babiš.
Na něj reagovala ministryně financí Alena Schillerová, podle které může za návrh jednoznačně koaliční partner. „V pondělí na koaliční radě přišli zástupci sociální demokracie, jak paní ministryně Maláčová, tak ministr Hamáček, s návrhem, ať se to týká dětí narozených po 1. lednu 2020. Poté jsem se dozvěděla, že chtějí ještě jednat, tak tomu nerozumím,“ řekla Alena Schillerová.
Vládním politků chybí k navýšení rodičovské pro všechny rodiče na 8 miliard korun. Celkový výdaj by pak měl dosáhnout 11 miliard. Ještě v loňském listopadu ministryně Maláčová a Schillerová slibovaly, že se rodičovská zvedne všem na 300 tisíc korun z nynějších 220 tisíc. Kvůli zpomalující ekonomice se však koalice dohodla na nejlevnější variantě rodičovské.