Problémy s očkováním

Stát chce vyplácet odškodnění za vážnou újmu při očkování

Problémy s očkováním
Stát chce vyplácet odškodnění za vážnou újmu při očkování

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za vážnou újmu po očkování by měl být od léta zodpovědný stát. Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje ročně méně než tisícovku hlášení vedlejších účinků po povinných vakcínách, velmi závažné případy se ale pohybují v řádu jednotek. V současnosti jsou za problémy po očkování odpovědní lékaři. Připravovaný zákon ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) má být hotový koncem června.

Nový zákon uvítají lékaři i rodiče, kteří jsou v současnosti za následky očkování zodpovědní. Povinné očkování vyžaduje stát, za případné problémy ale nezodpovídá. To by se s novým zákonem mělo změnit. ,,Zákon bude na MZ připraven na konci června, v tuto chvíli již existuje věcný záměr zákona a připravuje se paragrafové znění. Následně bude návrh poslán do připomínkových řízení a dalšího legislativního procesu,“ řekla pro deník Echo24 tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Hrozí tak, že zákon podobně jako minulý rok neprojde. O zákoně se už mluví několik let, v předchozím volebním období ho navrhl Jan Farský (STAN).

Zdravotnická zařízení mají ze zákona povinnost vakcinace poskytovat, druhá část povinností připadá i na rodiče, kteří zodpovídají za to, že jsou děti podle zákona očkovány. Při nedodržení povinností hrozí pokuty jak lékařům, tak rodičům.

Odškodnění dostane podle připravovaného zákona pacient v případě, že se prokáže, že za potíže může právě vakcína. ,,Na odškodnění bude mít nárok ten pacient, který prokáže, že byl očkován inkriminovanou vakcínou, dále prokáže, že došlo ke konkrétnímu zdravotnímu stavu, doloží adekvátní dokumenty, jako například výsledky laboratorních testů, závěry z konsilií a specializovaných vyšetření a závěrečnou zprávu a na základě toho posoudí komise expertů, jestli daný následek je nebo není v příčinné souvislosti s očkováním,“ popisuje pro deník Echo24 Štěpanyová způsob, jakým se by se poškození od června mohli hlásit o odškodné.

Finance na odškodné poskytne přímo stát. ,,Odškodné bude vypláceno z fondu, který bude zřízen státem. Zdroje do něj budou alokovány ze státního rozpočtu,“ uvedla Štěpanyová.

Těžké případy jsou ojedinělé

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je u nás každý rok podáno přibližně 600 tisíc dávek vakcín. Ústav eviduje i hlášení o nežádoucích účincích, za roku 2016 jim bylo 983, v roce 2017 794. ,,Vzhledem k tak vysokému počtu dávek je počet hlášení nežádoucích účinků velmi nízký,“ uvedla pro deník Echo24 tisková mluvčí ústavu Hana Šindelářová. ,,Naprostá většina hlášení popisuje již známé nežádoucí účinky,“ doplňuje SÚKL.

Státní ústav pro kontrolu léčiv ročně zaznamená zhruba tisíc nežádoucích účinků očkování, nejčastěji v souvislosti s povinnými vakcínami pro děti. Vakcinace můžou způsobit lehké potíže jako zvýšenou teplotu, podráždění nebo zarudnutí v místě vpichu, velmi závažné nežádoucí účinky jsou podle ústavu ojedinělé. Podle Romana Chlíbka z České vakcinologické společnosti se tak děje jenom maximálně v pěti případech ročně.

U velmi závažných komplikací je těžké prokázat souvislost s očkováním. „Jako konkrétní příklad lze uvést Guillain-Barré syndrom, který se velmi vzácně (u méně než jedné osoby z 10 000 očkovaných) může objevit po podání některých vakcín a projevuje se přechodnou svalovou obrnou. Toto onemocnění se však současně objevuje i jako komplikace různých virových i bakteriálních onemocnění, takže někdy je obtížné odlišit, co bylo příčinou u konkrétního pacienta,“ uvedla Hana Šindelářová ze SÚKL.

Děti jsou povinně očkovány proti devíti nemocem. Hexavakcínou proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a bakterii Haemophilus influenzae b a MMR vakcínou proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.

Pozitivní důsledky povinného očkování podle odborníků zásadně převyšují ty negativní. ,,Nežádoucí účinky vakcín je nutné brát v kontextu s jejich přínosy – ochranou proti infekcím,“ uvádí Šindelářová. „Vakcíny povinného očkovacího kalendáře mohou sice způsobit některé nežádoucí účinky, avšak ochrana před závažnými infekcemi znamená jednoznačný prospěch pro jedince, tak pro celou společnost.“

Zatímco odpůrci očkování tvrdí, že vakcinace může vyvolat autismus nebo jiné závažné nemoci, většina odborníků se shoduje, že souvislost mezi očkováním a autismem zatím nebyla prokázána. ,,Příkladem je autismus, který bývá občas hlášen jako nežádoucí účinek některých vakcín. V současné době však je díky velké studii u více než 95 000 dětí vztah autismu k očkování vyloučen,“ uvedla pro deník Echo24 Šindelářová. Výhodou plošného očkování je i ekonomický faktor, kdy je vakcinace levnější, než následná péče o pacienty v případě epidemie.

, nin

4. června 2018