Asi 7 tisíc lékařů čeká na zapojení do e-Receptu. Do nového roku se to nestihne
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Asi sedm tisíc lékařů zaslalo na Státní ústav kontroly lékař žádost o zařazení do systému, aby od příštího roku mohli vydávat elektronické recepty, ale vyřízení se do nového roku nedočkají. Uvedl to na snídani s novináři nový ministr zdravotnictví Vojtěch Adam. Povinnost vydávat takzvaný e-Recept ukládá nově lékařům zákon.
„Nejde to tak hladce, jak bych si i já sám představoval. Těch sedm tisíc čekajících na ověření s největší pravděpodobností do systému nebude včas zařazeno,“ uvedl Adam při příležitosti podepsání memoranda s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně.
Elektronické recepty zavedl v Česku zákon už v roce 2007. Systém byl ale dobrovolný. To se má nyní změnit, od nového roku budou e-Recepty povinné. Jejich zavádění ale provází vlna kritiky odborné veřejnosti, která tvrdí, že jeho zavedení není dobře připraveno. To přitom nepřímo připouští i nový šéf resortu zdravotnictví Vojtěch.
I proto Vojtěch připravil přílepek k novele zákona o léčivech, která je nyní ve sněmovně. V ní navrhuje odložení sankcí za nevydání e-Receptu o rok. „Součástí té legislativní změny je i ustavení, které řeší případy, že by do účinnosti tohoto odkladu Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil nějaké řízení. Ustanovení by všechna taková zřízení zastavilo,“ řekl Vojtěch. Maximální pokuta za nevydání elektronického receptu je přitom 2 miliony.
Kvůli zavedení e-Receptů se také řada lékařů rozhodla skončit. Řada lékařů například podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka ale řada lékařů stále ještě vyčkává. Povinnost vydávat elektronický recept mohla být ještě odložena. Senátoři totiž podpořili návrh, podle kterého by eRecepty byly povinné až od roku 2020. Jenže to by musela schválit nová sněmovna, což se do nového roku s určitostí nestihne. Změna by ale mohla přijít například v lednu a s příslibem nového ministra, že pokuty nebudou by tak lékaři mohli „přečkat“ až do případné změny.