Státní rozpočet na příští rok

Komunisté vybojovali Hradu 16 milionů navíc. Zeman však bude mít menší rozpočet

Státní rozpočet na příští rok
Komunisté vybojovali Hradu 16 milionů navíc. Zeman však bude mít menší rozpočet

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Komunističtí podporovatelé vlády Andreje Babiše získali pro Hrad 16 milionů navíc. Úspěch se jim podařil při finálním hlasování o státním rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Ministryně financí Alena Schillerová navíc podpořila ve třetím čtení zákona všechna dílčí hlasování, které schválil rozpočtový výbor a poslanci komunistické strany.

Ostatní strany, které navrhovaly několik desítek pozměňovacích návrhů, měly smůlu. Včetně koaliční sociální demokracie, kde bývalá ministryně školství Kateřina Valachová navrhovala odebrání půl miliardy korun z peněz na evropské fondy na regionální školství na příplatky učitelům.

Výrazné změny v rozpočtu tak prosadila komunistka Miloslava Vostrá, která se postarala o navýšení rozpočtu Hradu. Komunistce také prošlo navýšení 25,7 milionů korun Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, stejně tak přesunutí 600 milionů obcím na financování odstranění havarijních stavů, oprav, rekonstrukcí  a výstavbu kapacit nových budov základních a mateřských škol.

Prezident Miloš Zeman tak bude operovat s rozpočtem 389 milionů korun, tedy o 110 milionů méně než v minulém roce. Z toho 232 milionů korun míří do rukou Správy Pražského hradu, kde se promítnou v provozu areálu a opravě památek. Do prezidentské kanceláře přiteče 125 milionů korun. 

Velikým rozdílem je, že vláda přispěje pouhými dvaatřiceti miliony korun Lesní správě Lány. Loni přitom správa dostala 143 milionů korun. Důvodem může být, že Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřuje šéfa Lesní správy Lány Miloše Bartáka.

Obvinění se má týkat případu sanace břehů nádrže Klíčava, která má být předražená o desítky milionů korun. Balák je přitom podřízený hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Rozpočet prošel se schodkem

Návrh státního rozpočtu z dílny Aleny Schillerové prošel sněmovnou se schodkem 40 miliard. Oproti minulému roku klesl o deset miliard. Pro hlasovalo všech 108 poslanců, které mají ANO, ČSSD a KSČM. Ostatní poslanci hlasovali proti schválení.

Komunisté mohou být spokojení, jako jediná opoziční strana. KSČM podle něj má za to, že hlasováním o pozměňovacích návrzích byly splněny podmínky, které si dali pro podporu státního rozpočtu. Podmínky jsou podle předsedy poslaneckého klub Pavla Kováčíka splněny natolik, jak to stav státních financí dovoluje, aniž by to bylo hýřením nebo rozmařilostí.