Podpoří komunisté vládu?

Zásadní rozhodnutí KSČM: skončí coby profesionální opozice? Babišova vláda na ní závisí

Podpoří komunisté vládu?
Zásadní rozhodnutí KSČM: skončí coby profesionální opozice? Babišova vláda na ní závisí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Komunisté před sebou mají zásadní rozhodnutí. Od roku 1989 je strana profesionální opozicí. Nikdy nebyla součástí vládní koalice ani aktivně nehlasovala pro vznik vlády. Na jejích hlasech je ale závislý druhý kabinet Andreje Babiše. Ten stále nemá jistotu, že ve sněmovně získá vláda ANO a ČSSD důvěru. Strana dnes na jednání širšího vedení definitivně rozhodne, zda vládu podpoří.

Původně to vypadalo, že KSČM své hlasy vymění hlavně za splnění programových priorit. Ukázalo se ale, že tvrdě zasahuje i do personálních otázek. Prezidenta Miloše Zeman komunisté podpořili v odmítání kandidáta ČSSD pro ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Problém ale avizují i se jmény Taťána Malá (ministerstvo spravedlnosti) a Adam Vojtěch (resort zdravotnictví).

Sněmovna má o důvěře vládě hlasovat 11. července. KSČM se před dvěma týdny usnesla, že toleranci vlády ANO a ČSSD zváží, pokud její programové prohlášení bude obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. ANO také mělo zaručit, že příslušné návrhy zákonů projedná sněmovna nejpozději půl roku před koncem volebního období.

Podpora vlády od komunistů je v české politice od roku 1989 naprosto ojedinělá věc. Od pádu komunismu se totiž KSČM profilovala na parlamentní úrovni jako „profesionální opozice“. Nikdy nebyla vládní stranou ani aktivně nepodpořila vznik kabinetu. Část KSČM i nyní zvažuje, zda je dobrý nápad do exekutivy tímto způsobem vstoupit. Závislost vzniku vlády na KSČM tvrdě kritizuje opozice.

Strana není v otázce podpory vlády jednotná

Strana není před sobotním rozhodováním jednotná, už od nízkého podzimního výsledku se v ní diskutuje, zda podpora vlády s Babišem nemůže preferencím spíš uškodit. V Karlovarském kraji vznikla výzva směřovaná devadesátce členů ústředního výboru, aby zvážili všechny aspekty současné situace. Signatáři se obávají toho, že podpora vlády přinese straně další propad u voličů před podzimními komunálními volbami. Odpůrci současného vedení strany kritizují i vyjednávání, jak ho vedl předseda strany Vojtěch Filip. I podle signatářů však zřejmě Filip o nutnosti podpory vlády své stranické kolegy v sobotu přesvědčí.

Dříve kladli komunisté především programové požadavky, hovořilo se však také o tom, že požadují místa v orgánech státních firem. Předseda KSČM Vojtěch Filip to odmítá. „Žádné politické nominanty nechceme, chceme skončit nepolitickou politiku, to znamená, že všechny politické strany budou mít právo nominovat, pak ať probíhá výběrové řízení,“ uvedl. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše se však v kuloárech hovoří o 70 až 150 místech pro představitele KSČM ve státní správě výměnou za toleranci vlády.

Podmínky KSČM: obecné referendum či vyšší minimální mzdu

Pro podporu kabinetu měli v povolebním vyjednávání komunisté sedm podmínek programového charakteru. Kabinet by měl podle nich prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před „zcizením do zahraničních rukou“.

Komunisté trvají také na valorizaci důchodů, zabránění dalšího nárůstu cen bydlení a podpoře výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez navyšování spoluúčasti. „Podmínku sedmi základních programových bodů opírá KSČM o poskytnutí záruk, že bude usilováno o přijetí zákona o obecném referendu a dále, že nebude více navyšována účast ČR v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti (OSN),“ uvedl před dvěma týdny výkonný výbor KSČM.

Z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD podporované KSČM vypadlo oproti květnovému návrhu dokumentu posílení zahraničních misí armády. Podle ČSSD nicméně nešlo o ústupek KSČM, ale aktualizaci textu s ohledem na to, že i hlasy socialistů Sněmovna začátkem května posílení misí schválila. „Proto byl text aktualizován tak, že vláda bude naplňovat tento schválený mandát,“ uvedla ČSSD.

30. června 2018