zatýkání po útoku na číšníka

„Podezřelé“ Izraelce vedli v zástupu Prahou. Policisté podle GIBS pochybili

zatýkání po útoku na číšníka
„Podezřelé“ Izraelce vedli v zástupu Prahou. Policisté podle GIBS pochybili

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Při dubnovém zásahu proti domnělým útočníkům na číšníka v restauraci v centru Prahy policisté pochybili, vyplývá to ze závěrů šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů. Postup policistů již dříve prošetřovaly kontrolní orgány policie, ty však žádné pochybení nekonstatovaly. Podle GIBS policisté chybovali v několika dílčích úkonech, informuje Aktuálně.cz. Prohřešky bude inspekce řešit písemným upozorněním. Podle serveru policisté chybně zvolili mimo jiné způsob, jakým cizince eskortovali na policejní stanici.

Sedm Izraelců bylo zadrženo v druhé polovině dubna v hotelu v centru Prahy, kde trávili dovolenou. Zásah policistů přišel poté, co na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici v centru Prahy došlo k útoku sedmi cizinců na číšníka. Policisté muže podezřívali na základě jednoho z tipů, který se však ukázal jako nesprávný. Skutečné pachatele dopadli o den později na ruzyňském letišti.

Policisté se dle svých slov cizincům na místě ústně omluvili, oficiální omluvu však odmítli. Stejný názor měl i tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar, k omluvě podle něho nebyl důvod. Více o tématu jsme psali zde. Cizinci si mimo jiné stěžovali na způsob, jakým s nimi policisté jednali. Izraelci byli policisty vedeni v zástupu centrem města, zadržení situaci přirovnali k dopadení teroristů. Způsob zadržení byl podle serveru Aktuálně společně s formálními nedostatky vyšetřování jedním z důvodů, proč se GIBS rozhodla policisty napomenout.

K napadení číšníka došlo v restauraci v centru Prahy na konci dubna. Skupina nizozemských turistů brutálně napadla číšníka před restaurací v pražské Vladislavově ulici. Pět mužů číšníka fyzicky napadlo a kopalo do něho poté, co je upozornil na nemožnost konzumace vlastních nápojů v restauraci. O tématu jsme informovali zde.

Napadený číšník byl z nemocnice propuštěn v polovině května, médiím sdělil, že se po útoku potýká s trvalými následky. Zatím není jasné, zda je schopen se plnohodnotně vrátit do práce. Tři z nizozemských útočníků byli po udělení podmínky z Česka vyhoštěni, další dva na rozsudek čekají ve vazbě, za těžké ublížení na zdraví jim hrozí až deset let vězení.

, pk

2. července 2018