Zbytky Islámského státu

Západní média dělají ze zajatých členů IS, často brutálních zločinců, celebrity, štve Iráčany a Syřany

Zbytky Islámského státu
Západní média dělají ze zajatých členů IS, často brutálních zločinců, celebrity, štve Iráčany a Syřany

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Mnohé Iráčany a Syřany popuzují informace o členech samozvaného Islámského státu (IS), jak je podávají hlavně západní média. Dělají z nich celebrity, ptají se jich na jejich životní plány a pomíjejí otázky týkající se vraždění a mučení obětí. List The Jerusalem Post napsal, že jedním z těchto rozhněvaných lidí je Mahmúd Šajch Ibráhím, který byl svědkem brutálních zločinů IS za svého několikaletého působení po boku reportérů, kteří informovali o válkách v Iráku a Sýrii.

Celebritou britského tisku se stala Britka Shamima Begumová, která se v Sýrii připojila k IS a o svém životě vyprávěla v rozhovorech s listem The Times a později s televizí Sky a BBC. Je v táboře v Sýrii, chce domů, mezi jednotlivými rozhovory stihla porodit dítě. Zpočátku „to bylo příjemné, utínání hlav nevadilo, z hlediska islámu to bylo povolené,“ shrnul jeruzalémský list její výpovědi.

V Sýrii je nyní v táborech podobných lidí jako ona několik tisíc, jsou ze 41 zemí a z nich 800 jsou Evropané.

The Jerusalem Post upozornil, že v rozhovorech s evropskými členy IS nepadají otázky o zotročení nebo znásilňování iráckých jezídek nebo genocidy jezídů. V této komunitě se stále pohřešuje na 3000 lidí. Nikdo se neptá ani na utrpení, které IS způsobil mnoha Syřanům a Iráčanům. Dotazovatelé se zato neustále zajímají o to, co se stane, až se člen IS vrátí domů. Z odpovědí často vyplyne, že dotazovaní vedli pohodlný život v Evropě a dobré podmínky měli také u IS v Sýrii, kde byli často zařazeni k vedení. Některým rodiny do války posílaly peníze, IS je převážel z místa na místo a nechával je žít v domech po uprchlících.

Alí Barúdí přežil doby, kdy IS okupoval irácký Mosul, a šokovalo ho, když slyšel, jak bojovníci IS popisovali svůj život v řadách této organizace jako příjemný. „Bylo to peklo na zemi a přičinil se o to každý z nich,“ řekl Barúdí. Členové IS ze sebe dělají oběti a místní se tážou, zda se snad nemají omluvit za to, že dělali potíže. Barúdí poznamenal, že lidé z IS nejsou nevinní, že stačí připomenout nezvěstné jezídky, zdemolovaná města, masové hroby a tisíce sirotků a vdov.

Spisovatel Idrís Ahmad napsal, že je scestné budovat sympatie k Britce Begumové, která musí být postavena před soud. „Sýrie ale takový proces zaručit nedokáže, takže je to na Británii. Ale Británie nesmí opakovat omyl Američanů. Guantánamo byl jeden z největších propagandistických úspěchů džihádu. Ohromuje mě, že o zajatých západních členech IS se mluví jen s ohledem na to, zda a jak mohou ohrozit svou vlast. Jsou to kolonizátoři, kteří zotročovali, zabíjeli a znásilňovali Iráčany a Syřany,“ napsal Ahmad.

,