Demonstrace, hlasování o nedůvěře, trestní oznámení. Babišova kauza vrcholí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše přežije hlasování v Poslanecké sněmovně o nedůvěře, nicméně tlak části politické reprezentace a veřejnosti na odstoupení Andreje Babiše z funkce premiéra bude pokračovat. I slovy koaliční ČSSD a jejího předsedy Jana Hamáčka „svět pátkem nekončí“. Blíží se například termín, do kterého má policie uzavřít vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž jsou premiér Babiš a další lidé trestně stíháni.
Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM bude necelých pět měsíců po jmenování poprvé čelit v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Opozici se ale podle všeho nepodaří kabinet sesadit, protože nemá dohromady potřebných 101 hlasů. Páteční schůzi vyvolalo šest opozičních stran v reakci na prohlášení syna premiéra, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo nedobrovolně odvezen na ukrajinský poloostrov Krym anektovaný Ruskem.
Premiér se hodlá před hlasováním o nedůvěře vládě bránit lžím, které podle něj převládly v mediálním prostoru, uvedl to den před hlasováním. Schůzi iniciovali poslanci ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří mají ve dvousetčlenné Sněmovně 92 mandátů. Nikdo další se k nim při hlasování o nedůvěře ale už nepřidá.
Vládní ANO a ČSSD i KSČM, která Babišovu vládu toleruje, vládu podrží. Poslanci ČSSD mají v plánu při hlasování odejít ze sálu. Kabinetu tím neuškodí, Babiš by ale dle nich měl do vyšetření kauzy Čapího hnízda vládu opustit. Babiš a ANO takovou variantu odmítají. Mohou se spolehnout i na podporu prezidenta Miloše Zemana, který už dříve řekl, že by v případě pádu vlády znovu pověřil jejím sestavením Babiše.
Premiér Babiš ve čtvrtek uvedl, že věří, že policie a státní zastupitelství jeho vyšetřování v kauze Čapí hnízdo zastaví, a případ tak ani nedospěje k soudu. „Není důvod, aby padla obžaloba. Vy dobře víte, že tuhle kauzu, Čapí hnízdo, by nikdo nikdy neznal, kdybych nebyl v politice,“ uvedl v České televizi na dotaz moderátora, zda by odstoupil, kdyby byl Babiš obžalován.
Proti nedůvěře vládě je 48 procent lidí, pro nedůvěru 44 procent
Z průzkumu Kantar CZ pro Českou televizi vyplývá, že proti vyslovení nedůvěry vládě je 48 procent lidí, pád kabinetu by naopak přivítalo 44 procent dotázaných. Zhruba třetina lidí podporuje pokračování nynější menšinové koalice ANO a ČSSD, ale 29 procent Čechů by přivítalo změnu premiéra.
Vyšetření kauzy Čapího hnízda je důležité pro dvě třetiny české veřejnosti. Více než polovina lidí se domnívá, že premiér Babiš se v reakci na reportáž o údajném únosu svého syna nevyjádřil dostatečně a důvěryhodně. Naopak 27 procent lidí premiér přesvědčil, pětina dotázaných neumí situaci posoudit.
Den před hlasování o nedůvěře vládě se konaly protivládní protesty v Liberci a Hradci Králové. Stovky lidí v centru Hradce Králové demonstrovaly za odstoupení trestně stíhaného premiéra Babiše. Na transparentech účastníků se objevily například nápisy: „Demisi", "Estébáku táhni", "Babiš – Zeman ohrožují demokracii" nebo "Nechceme Babišistán“. Další desítky lidí se sešly v Liberci.
Babiš půjde vypovídat v kauze údajného zavlečení Babiše mladšího do ciziny
Vládní krizi před deseti dny odstartovala skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Ten v ní obvinil spolupracovníky svého otce z toho, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Premiér podle něj chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro farmu Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Zavlečení syna mimo republiku, které začala prověřovat policie, premiér popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií a novináři zneužili jeho duševní onemocnění.
Premiér ve čtvrtečním rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že příští týden půjde vypovídat na policii v kauze údajného zavlečení svého syna na Krym. Advokát jeho bývalé ženy a syna podal na autory reportáže ze serveru Seznam Zprávy trestní oznámení, které budou řešit švýcarské úřady. Odmítl, že by exmanželce s přípravou trestního oznámení nebo s prohlášením pomáhal minulou sobotu, kdy syna v Ženevě na několik hodin navštívil. Psali jsme o tom zde.
Do Švýcarska se český premiér tentokrát služebně chystal i v prosinci, a to na otevření výstavy na Curyšské univerzitě o životě českých emigrantů v této alpské zemi, z návštěvy ale sešlo. Podle školy a úřadu vlády se premiér akce nezúčastní kvůli své pracovní vytíženosti. Servery Deník N a Seznam Zprávy ale informovaly o otevřeném dopise, který univerzitě adresovali někdejší čeští emigranti, kteří v něm Babišovu účast na otevření výstavy kritizovali kvůli jeho minulosti. Považují za necitlivé a nevhodné, aby „bývalý kolaborant totalitního režimu mluvil k lidem, kteří právě před tímto režimem uprchli“. Český premiér a bratislavský rodák tvrdí, že je veden jako agent Státní bezpečnosti neoprávněně. Se Slovenskem kvůli tomu vede spor u Evropského soudu pro lidská práva.