KONFLIKT V SÝRII

Kreml odmítl „twitterovou diplomacii“ prezidenta Trumpa. Je prý v kontaktu s Pentagonem

KONFLIKT V SÝRII
Kreml odmítl „twitterovou diplomacii“ prezidenta Trumpa. Je prý v kontaktu s Pentagonem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Moskevský Kreml je pro seriózní přístup k řešení problémů světové politiky, nikoli pro twitterovou diplomacii. V komentáři k dnešním vzkazům prezidenta USA Donalda Trumpa do Moskvy to prohlásil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

„Nejsme účastníky twitterové diplomacie. Jsme stoupenci seriózních přístupů,“ prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina. Reagoval na Trumpův tweet, v němž šéf Bílého domu vyzval Moskvu, aby se připravila na americký raketový útok proti Sýrii.

„Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a ‚chytré‘! Neměli byste být partnery Plynem Vraždícího Zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho,“ tweetoval Trump.

Podle Peskova je Rusko přesvědčeno o potřebě vyhnout se krokům, které mohou zhoršit už nyní křehkou situaci v Sýrii. Tvrzení Západu o chemickém útoku syrské armády v Dúmě označil ruský mluvčí za výmysl, který se nemůže stát důvodem k silovým akcím vůči Sýrii.

„Záminka o užití chemických zbraní v Dúmě je vymyšlená a nemůže být využita jako odůvodnění pro jakékoli silové akce,“ citovala kremelského mluvčího agentura TASS.

Rusko je ohledně vývoje situace v Sýrii v kontaktu se sborem náčelníků štábů americké armády a prostřednictvím Turecka i se Severoatlantickou aliancí. V Moskvě to ve středu oznámil šéf branného výboru ruské Státní dumy Vladimir Šamanov.

"Probíhá přímý dialog s vedením sboru náčelníků štábů USA. Prostřednictvím našich spojenců, tureckých kolegů, se komunikace prověřuje a upřesňuje s NATO," řekl ruský poslanec novinářům.

Šamanov se podle agentury Interfax domnívá, že bez ohledu na emoce a výhrůžky, které jsou patrné v projevech prezidenta USA Donalda Trumpa, "reakce britské premiérky Theresy Mayové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona hovoří o tom, že tam nepanuje jednota a že (Ruskem) přijatá opatření už přinesla první výsledky".

Rusko je ve sporu se západními státy ohledně údajného víkendového chemického útoku v syrské Dúmě, který podle Světové zdravotnické organizace zasáhl stovky lidí. Západní země útok připisují syrské armádě, Moskva taková tvrzení odmítá s tím, že žádné známky otravných látek v Dúmě nejsou.

Mayová podle deníku The Times v úterý Trumpovi řekla, že Británie potřebuje další důkazy o chemickém útoku na Dúmu. Dnes nicméně premiérka prohlásila, že všechny indicie nasvědčují tomu, že za útok v Dúmě jsou odpovědné syrské úřady a že tak šokující útoky nemohou zůstat bez odpovědi.

,