V čele Kolumbie stanul Duque, vystřídal po osmi letech Santose

V čele Kolumbie stanul Duque, vystřídal po osmi letech Santose

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kolumbie má od úterý po osmi letech nového prezidenta. Dvaačtyřicetiletý pravicový politik Iván Duque je nejmladším zvoleným prezidentem v historii této jihoamerické země, v jejímž čele vystřídal Juana Manuela Santose (66). Ten podle serveru BBC Mundo končí s velmi nízkou popularitou, ač dojednal mírovou dohodu, která ukončila půl století trvající konflikt s levicovými povstalci. Dohoda, kterou Santos dojednal, zemi klid nepřinesla.

V oblastech dříve ovládaných povstalci bojují o nadvládu drogové gangy, k nimž se připojila i část povstalců, kteří nesložili zbraně.

Končící prezident Santos, který za dohodu s povstalci dostal Nobelovu cenu za mír, se s národem tento týden rozloučil v televizním projevu. Kolumbijce v něm vyzval k obraně mírové dohody a oznámil definitivní odchod z politiky. Nicméně přiznal, že zbývá ještě hodně práce k usmíření ve společnosti, kterou rozděluje zejména zapojení bývalých povstalců do veřejného života a amnestie pro některé z nich. V zemi také stále panují značné rozdíly mezi chudými a bohatými.

Nový prezident Duque, který v červnových volbách porazil levicového kandidáta Gustava Petra, mírovou dohodu dlouhodobě kritizuje. Samotnou dohodu už sice nemůže zrušit, může ale zablokovat její uvádění do praxe. Zbývá totiž přijmout ještě asi čtvrtinu prováděcích zákonů, včetně těch nejspornějších, které se týkají soudů pro bývalé povstalce.

Duque, který řídí čtvrtou největší ekonomiku Latinské Ameriky podle objemu hrubého domácího produktu (HDP), svou vládu obsadil z více než z poloviny ženami. Viceprezidentkou se s ním stává Marta Lucía Ramírezová (64), která je první ženou v této funkci od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886. Také polovinu ministryň nové vlády budou tvořit ženy, které obsadí například i resorty vnitra či spravedlnosti.

Nový prezident se úřadu ujal v době, kdy produkce koky, z níž se vyrábí kokain, je nejvyšší za 20 let. Kolumbie je světovým lídrem v produkci kokainu, který míří zejména do Spojených států. Duque bude muset řešit i humanitární krizi statisíců uprchlíků z Venezuely, kteří do Kolumbie v předchozích letech uprchli před ekonomickou a politickou krizí.

Na dnešní inauguraci dorazili i prezidenti dalších latinskoamerických zemí včetně Argentiny, Chile či Mexika a americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. To podle médií dokládá, že Duque bude stejně jako Santos udržovat přátelské vztahy zejména se zeměmi ovládanými pravicí. Naopak autoritativnímu socialistickému prezidentu Venezuely Nicolási Madurovi přislíbil, že se hodlá zasadit o jeho diplomatickou izolaci.

Mladšího prezidenta měla Kolumbijská republika jen v roce 1945, kdy se jím jako devětatřicetiletý stal Alberto Lleras. Jeho ale do této funkce jmenoval Senát po odstoupivším prezidentovi.

Iván Duque, jehož otec byl ministr energetiky a guvernér, se narodil 1. srpna 1976 v Bogotě, kde vystudoval práva. Titul v oboru veřejná správa získal na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Za vlády prezidenta Andrése Pastrany (1998-2002) působil jako poradce na ministerstvu financí a v letech 2001 až 2013 pracoval v Meziamerické rozvojové bance (IDB). Od července 2014 do letošního dubna byl senátorem.

,

8. srpna 2018