Násilí v Etiopii

Projev premiéra přerušila exploze, jeden mrtvý, sto padesát raněných

Násilí v Etiopii
Projev premiéra přerušila exploze, jeden mrtvý, sto padesát raněných

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Shromáždění při projevu nového etiopského premiéra Abiye Ahmeda v Addis Abebě přerušila exploze granátu. Etiopské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že si incident vyžádal jednu oběť na životě a 156 lidí bylo zraněno. Osm z nich je v kritickém stavu. Informovala o tom agentura Reuters.

„Byl to granát. Někdo se ho snažil hodit na podium, kde byl premiér,“ uvedl jeden z organizátorů shromáždění stoupenců jednačtyřicetiletého premiéra Seyoum Teshome. V souvislosti s incidentem bylo zadrženo šest podezřelých. Premiérova kancelář později potvrdila, že zbraní byl granát. Agentura AP s odkazem na svědka napsala, že útočník měl na sobě policejní uniformu a byl zadržen.

Podle etiopských médií bylo kvůli bezpečnostním pochybením zadrženo rovněž devět policistů včetně zástupce vedoucího policejního sboru z metropole.

Premiéra z místa odvezla ochranka. Následně v televizním projevu incident označil za „neúspěšný pokus sil, které nechtějí jednotnou Etiopii“.

Premiér hovořil na náměstí v Addis Abebě před davem stoupenců, kteří drželi transparenty s nápisy jako: „Jedna láska, jedna Etiopie“. Desetitisícům shromážděných premiér vzkázal, že změny nastanou brzy a budou nezvratné.

Granát vybuchl pár okamžiků poté, co premiér domluvil.

Abiy Ahmed, který úřad zastává od dubna, obyvatele druhé nejlidnatější africké země překvapil, když oznámil, že propustí desetitisíce vězňů a otevře státní firmy soukromým investorům. Rovněž se vyslovil pro bezpodmínečné usmíření se sousední Eritreou.

S reformami nejsou ale spokojeni všichni. Někteří Etiopané u hranice s Eritreou proti usmíření protestovali. Tigrejská lidová osvobozenecká fronta, která je stranou v etiopské vládní koalici a uplynulých 27 let byla dominantní silou v etiopské vládě, uvedla, že příměří bylo oznámeno dříve, než o tom jednal kongres vládnoucí strany.

Mezi Etiopií a Eritrejí panovalo napětí od konce války v letech 1998-2000. Poválečná mezinárodní komise totiž rozhodla, že město Badme a několik dalších území připadne Eritreji, což Etiopie odmítla akceptovat a ze sporného území nestáhla vojáky. Eritrea proto Etiopii obvinila z okupace.

Obnovení diplomatických styků Eritrea podmínila etiopským souhlasem s poválečnou hranicí. Nový etiopský premiér se nicméně zavázal, že bude usilovat o usmíření se severními sousedy.

Eritrea dříve patřila k Etiopii, v roce 1991 ale získala po 30 letech bojů samostatnost. Obě země se spolu v letech 1998 až 2000 utkaly v další válce. Při novém konfliktu přišlo o život na 70.000 lidí.

Eritrejský velvyslanec v Japonsku na twitteru útok odsoudil.

,

23. června 2018