Vzpurný Klaus mladší. Do Senátu chce Jakla za SPD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanec Václav Klaus mladší přidal další do řady svých neshod s občanskými demokraty, kterých je členem. Na svém facebookovém profilu v úterý napsal, že v nadcházejících senátních volbách podpoří na Praze 2 Ladislava Jakla, který kandiduje za SPD. Spolupracovníku Václava Klause staršího a někdejšímu poslanci se přitom v témže volebním obvodě postaví kandidát ODS, herec Vladimír Kratina.
Klaus ml. ve svém příspěvku reagoval na kritiku, která se na něj snesla po pondělním názorovém sloupku, v němž zpochybnil bojeschopnost české armády. „Radši vyrazíme klín klínem: Podporuji Ladislava Jakla do Senátu. Byl by jistě neúplatným, svobodomyslným a pravicovým senátorem. Ty, které rozčiluje, že kandiduje s podporou SPD – v principu rozčiluje, že vůbec kandiduje,“ napsal.
Ladislav Jakl byl na počátku 90. poslancem za Občanské fórum, později se dlouho objevoval po boku bývalého prezidenta Václava Klause staršího jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky. Podporu svému někdejšímu tajemníkovi vyjádřila i bývalá hlava státu. Podle Klause je zásadní, že se hnutí Tomia Okamury i Jakl staví proti masové migraci. „Ladislav Jakl má mé sympatie, protože chce zvednout prapor tohoto tématu, tedy darebnosti a nebezpečnosti masové migrace,“ řekl exprezident novinářům při výstupu na Sněžku.
Kritika misí NATO
Nejedná se o první případ z posledních dní, kdy Klaus mladší vzbudil ve své straně kontroverze. Ve svém pondělním komentáři si kladl otázku, zda se Česká republika má účastnit misí NATO, jako byla ta, kde zahynula trojice českých vojáků. „Smyslem armády je především chránit vlastní zemi, její svrchovanost. Tohoto cíle by armáda měla být schopná. Naše není. Tato priorita by se měla změnit, protože svět není bezpečné místo a vždycky vám přátelé (i spojenci) nejvíce pomohou, když jste sám dostatečně silný a životaschopný,“ napsal v Právu. „Fakt to chceme? Proč?“. „Skoro největší armádu NATO má Turecko – a žádné vojáky v Afghánistánu nemá. Řada jiných zemí také ne. My tam vojáky mít chceme, není to naše povinnost,“ prohlásil Klaus ml.
Do svého stranického kolegy se následně opřela expertka ODS na obranu Jana Černochová. „Od komunistů až po příznivce SPD to čekám, od spolustraníka nikoli. Václav Klaus ml. publikoval v Právu článek o operaci v Afghánistánu a o našich vojácích. Je plný faktických chyb a účelových nepřesností, které evokují, že je vše špatně a operace v Afghánistánu i smrt našich vojáků jsou zcela zbytečné,“ napsala v prohlášení Černochová.
Názory Václava Klause ml. označila za čistě osobní a nikoliv za názory ODS, za faktické chyby pak například „že se Turecko neúčastní mise v Afghánistánu – dvakrát misi ISAF dokonce velelo a zemřelo tam nejméně 15 tureckých vojáků“.
Svou chybu nicméně Klaus odmítl přiznat. „Turecko nějaké vojáky v Afghánistánu má, já jsem to nevěděl (nikdy jsem o tom neslyšel) a v komentáři to uvedl. Nepíšu komentáře s encyklopedií v ruce – nejsem vševěd,“ bránil se. Podle něj to ale na vyznění jeho sloupku nic nezměnilo.