Nizozemsko zavře až 3000 farem. Musí vyhovovat zeleným pravidlům EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nizozemsko se snaží snížit emise dusíku, hodlá proto koupit a uzavřít až tři tisíce farem v okolí „environmentálně citlivých oblastí“. Pokud tyto vybrané farmy nepřijmou nabídku vlády dobrovolně, přistoupí k „nucenému výkupu“, uvádí britský deník The Telegraph.
Vládní plán počítá s uzavřením 2 000 až 3 000 farem nebo jiných podniků, které výrazně znečišťují životní prostředí. Zemědělcům bude údajně nabídnuta dohoda „výrazně převyšující“ hodnotu farmy. Dřívější uniklé verze plánu uváděly částku 120 % hodnoty farmy, ale tento údaj zatím nebyl potvrzen.
Nizozemsko musí snížit své emise, aby splnilo předpisy EU o ochraně přírody. Skoro polovinu dusíkatých plynů produkuje v zemi právě zemědělský průmysl. Velkým původcem těchto plynů mají být krávy a jejich nadýmání. Již v červenci se objevila informace, že holandská vláda chce dát vybít asi třetinu skotu v zemi. Psali jsme o tom zde.
Sedláci pořádali dříve veliké demonstrace, kdy na protest proti nařízením blokovali silnice či pálili slámu. Docházelo i ke střetům s policií, která na farmáře neváhala použít slzný plyn.
K poslednímu takovému protestu došlo v říjnu, kdy traktory zablokovaly silnice a způsobily nejhorší zácpy v historii země, píše The Telegraph.
„Je samozřejmě pozitivní, že slibují dobrý systém dobrovolného ukončení provozu. Ale těm, kdo budou provozovat farmy dál, bude uloženo mnoho dalších omezení,“ řekl Sjaak van der Tak, předseda farmářské lobby LTO.
O tom, zda se dobrovolně přihlásil dostatečný počet zemědělských podniků, rozhodnou ministři na podzim. Plán prý pomůže obnově biologické rozmanitosti, výstavba se může obnovit a farmy bez řádných povolení na dusík mohou být legalizovány.
Emise sloučenin dusíku jsou v Nizozemsku mnohem vyšší než ve zbytku Evropy. Jak připomíná německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, Nejvyšší správní soud v roce 2019 rozhodl, že vláda dělá příliš málo pro splnění evropských požadavků na ochranu přírody. Vysoké nadměrné emise měly ovlivňovat biologickou rozmanitost v přírodních rezervacích. To mělo vyústit do opatření ve stavebnictví, dopravě a zemědělství. Vláda tehdy stála před volbou, zda jako okamžité opatření zastavit stavební projekty, nebo zavést omezení rychlosti. Zvolila si druhou možnost.