Odešel politik a diplomat

Zemřel dlouholetý šéf britských liberálů Paddy Ashdown

Odešel politik a diplomat
Zemřel dlouholetý šéf britských liberálů Paddy Ashdown

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ve věku 77 let zemřel v sobotu bývalý dlouholetý předseda britských Liberálních demokratů Paddy Ashdown. Informovala o tom britská média. Matador britské politické scény a diplomat, který liberály vedl v letech 1988 až 1999, se od října léčil s rakovinou.

Ashdown je považován za lídra, který z liberálních demokratů po dlouhých desetiletích opět udělal důležitou sílu na britské politické scéně. Z řad liberálů pocházeli na počátku 20. století dva premiéři – Herbert Asquith a David Lloyd George – po volbách v roce 1924 se však strana vzhledem ke vzestupu labouristů natrvalo stala až třetí nejsilnější formací.

Když Ashdown skončil v čele liberálů, věnoval se diplomatické kariéře. V letech 2002 až 2006 působil jako šéf mezinárodní samosprávy Bosny a Hercegoviny. Jako správce země, která v první polovině 90. let prošla krvavou občanskou válkou, tehdy Ashdown neváhal sáhnout k tvrdým krokům. Už krátce po svém nástupu například kvůli podezření z korupce sesadil ministra financí a kvůli nedostatečné spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii odvolal z funkcí desítky bosenských politiků včetně těch vysoce postavených.

Narodil se jako Jeremy John Ashdown v Indii v roce 1941, dětství prožil v Irsku a během studia na britských soukromých školách pak získal přezdívku Paddy, kterou mu spolužáci dali kvůli silnému irskému přízvuku. Než v roce 1983 vstoupil poprvé do parlamentu, sloužil dlouhá léta v britském námořnictvu.

„Svůj život zasvětil službě veřejnosti, bude nám moc chybět,“ reagovala na zprávu o jeho úmrtí britská premiérka Theresa Mayová. „Ve vládě byl Ashdown mým protivníkem. V soukromém životě dobrým přítelem,“ uvedl bývalý konzervativní premiér John Major.

Echo24, ČTK

23. prosince 2018