Jeden svět, Nabokov a studentská architektura

Jeden svět, Nabokov a studentská architektura

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jeden svět podvacáté

Tématem letošního festivalu dokumentárních filmů je aktualizace systému. Připadá vám, že dnes musíme mít na všechno názor, a to pokud možno rychle? Máme ještě vůbec čas se zastavit a zamyslet? Co třeba ve chvíli, kdy zapneme počítač a systém nám hlásí, že se aktualizuje? Možná právě to je příležitost hodit nohy na stůl a urovnat si myšlenky…

Festival se koná od 5. do 14. března v Praze a poté v 36 městech po ČR.

Brněnská femme fatale

Inscenace o osudu talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale Vítězslavy Kaprálové očima spisovatelky Kateřiny Tučkové a režisérky Anny Petrželkové. Život umělkyně byl fascinujícím koktejlem výjimečného nadání a píle, ale i svobodomyslnosti a nespoutanosti. Žila, jako by věděla, že jí na všechno zbývá pouhých pár let mezi dvěma válkami.

Inscenaci Vitka uvádí Divadlo Husa na provázku.

Hvězda electroswingu

V rámci turné k nové desce The Burning Spider se do Prahy vrací jedna z nejznámějších electroswingových kapel, soustřeďující se kolem rakouského producenta a dýdžeje Marcuse Füredera, známého jako Parov Stelar. Nová nahrávka hudebníka, z něhož se v posledních letech stala globální superstar electroswingu, nabízí posluchačům i více jazzových a bluesových prvků. 

Koncert se uskuteční 10. března v Tipsport Areně.

Hledá se Nabokov

Životopis fiktivního anglického spisovatele s ruskými kořeny se na mnoha místech zřetelně prolíná s autorovým osudem. Hravě ironický a mnohovrstevný text představuje biografii literáta, tragický milostný příběh s prvky detektivky i parodii na všechny tyto žánry. Jedinečná příležitost zahrát si s autorem hru „Hledá se Vladimir Nabokov“.

Vladimir Nabokov: Skutečný život Sebastiana Knighta. Paseka, 184 str.

Churchill jako živý

Pečlivá a poutavá rekonstrukce událostí května 1940, kdy se Winston Churchill stal britským premiérem s odhodláním čelit hitlerovské agresi. Kniha posloužila jako předloha k filmu, který v našich kinech právě běží, a tak je na obálce uplatněna fotografie oscarového herce, nikoli skutečného Churchilla, ten je až na dobových snímcích uvnitř.

Anthony McCarten: Nejtemnější hodina. Universum, 296 str. 

Tátova volha

Šarmantní manžel kostýmní výtvarnice Evy (Eliška Balzerová) Ludvík zemře tak nečekaně, že jí ani nestačí říct, že kromě jejich společné dcery Terezy (Tatiana Vilhelmová) měl ještě stejně starého nemanželského syna. To alespoň naznačují náhodou objevené ukryté dopisy. Obě ženy se společně vydají Ludvíkovým starým autem po stopách jeho milenek, aby o tajemství zjistily víc.

Tátova volha, ČR, drama, komedie, režie Jiří Vejdělek. V kinech od 8. března.

Román o naději a odpuštění

Rob Coates v životě dosáhl všeho, po čem toužil. Je úspěšný, šťastně ženatý a má báječného synka, který každý jeho den naplňuje dobrodružstvím. Když však jeho rodinu zasáhne nelítostná nemoc, všechno se změní a Rob se ocitá zcela na dně. Příběh lásky, ztráty a hledání naděje i přes nepřízeň osudu od anglického autora žijícího v Česku.

Allnutt Luke: Nebe je naše. Albatros Media, 352 str.

Studentská architektura

Výběr těch nejlepších klauzurních prací z ateliérů Katedry architektury na VŠUP najdou návštěvníci v pražské Winternitzově vile. Mezi tématy čtyř ateliérů, z nichž má každý svůj vlastní specifický přístup a směřování k architektuře, jsou například Slovanská epopej či zcela aktuální propojení břehů Císařského ostrova a Troji.

Výstava Architektura na UMPRUM je k vidění ve Winternitzově vile do 4. dubna.

9. března 2018