V Česku a na Slovensku se chce rozvolňovat, zbytek sousedů ale brzdí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Současná epidemiologická situace v České republice pomalu míří k uvolňování opatření. Rizikové skóre epidemie zůstává na hodnotách mezi 60 a 70 body ze 100, čímž ministerstvo zdravotnictví už dříve podmínilo návrh na zmírnění opatření. K tomu došlo již na začátku týdne na Slovensku, obě země ale nadále hlásí počty nakažených v řádu tisíců. Jiné sousední země buďto rozvolňování neplánují, nebo naopak šlapou na brzdu. Pro srovnání například Japonsko či Jižní Korea bijí na poplach kvůli výrazně menším číslům.
Na Vánoce by Česko mohlo být podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ve třetím z pěti stupňů protiepidemického systému (PES). Určitá forma rozvolňování začala již ve středu. Do lavic se vrátila valná většina prvňáků a druháků na základních školách, v případě speciálních škol dorazila polovina žáků. Další studenti se vrátí do škol 25. a 30. listopadu. O dalším zmírnění restrikcí, tykajících se především obchodů, bude vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) jednat v pátek.
O to zmatečněji pak působí nejnovější omezení maximálního počtu zákazníků v obchodech, každý z nich musí mít pro sebe plochu 15 metrů čtverečních, to se má ovšem v pátek také změnit. Mimo to má vláda prodiskutovat i zrušení zákazu prodeje v neděli nebo jednodušší režim pro matky s kočárky či handicapované. V případě maloobchodů a nákupních center jsou ale pravidla v pátém a čtvrtém stupni téměř stejná. Navíc byl stav nouze prodloužen do 12. prosince.
Slovensko od začátku tohoto týdne povolila v omezeném režimu otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny. I přes pozitivní zprávu ale tisíce lidí přišlo centra Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Igora Matoviče a proti karanténním omezením. Omezení začínají být rozvolňována poté, co přírůstky nakažených v pětimilionové zemi pod Tatrami začaly klesat z maximálních hodnot přesahujících i více než 3000 nových případů denně.
Nárůst případů je ale výrazně vyšší než limit, který sám Matovič pro zmírnění restrikcí stanovil v říjnu. Premiér totiž tehdy podmínil návrat k mírnějšímu režimu tím, že takzvaný medián (střední hodnota) nových případů infekce za období sedmi dnů nepřekročí hranici 500 nakažených. Ve čtvrtek byla hodnota mediánu na čísle 1326.
Podobná čísla, ale tvrdší opatření
Během čtvrtka v devítimilionovém Rakousku přibylo 6995 nových případů nákazy. Čísla se mírně podobají současnému stavu v ČR, zatímco se ale u nás mluví o plánech na rozvolňování, v Rakousku volí opačnou cestu. Od úterý začala platit nová přísná opatření, lidé mohou z domovů vycházet jen v určitých případech. Po vysokých a středních školách se uzavřely i základní a školky.
Z obchodů zůstaly otevřené jen ty se základními potřebami, jako jsou potraviny, drogerie či léky. Výjimku mají banky, pošty, autoopravny či prodejny s krmivy, mají ale omezenou otevírací dobu. Zavřít musely všechny služby včetně kadeřnictví.
Důvod je jednoduchý – dosavadní omezení, která se týkala především společenských a kulturních akcí či gastronomie, neměla podle rakouské vlády kýžený účinek. Počet nových případů nákazy koronavirem dál rostl, v pátek dokonce Rakousko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od počátku epidemie: 9568 infikovaných. Nové restrikce mají platit přinejmenším do 6. prosince
Merkelová uvažovala i o tvrdší karanténě
Německo, které má zhruba 83 milionů obyvatel, ve čtvrtek dopoledne oznámilo 22 609 nově nakažených a 251 dalších úmrtí. Země od 2. listopadu zavedlo částečnou měsíční karanténu spočívající například v uzavření barů a restaurací. Školy a obchody však zůstaly otevřené. Podle kancléřky Angely Merkelové se rychlost šíření koronaviru zpomalila, země ale podle ní ještě nedosáhla cílů, kde by v boji proti infekci chtěla být. Naopak by byla i pro přísnější režim.
Podle návrhů, do kterých měl magazín Der Spiegel možnost nahlédnout, chtěla spolková vláda například plošně ve všech školách nařídit roušky i při vyučování. Stávající třídy by se navíc rozdělily na poloviny. V plánu bylo také vyzvat děti a dospívající k tomu, aby se o volném čase stýkali jen s jedním kamarádem. Zachování prezenční výuky nicméně vláda považuje za prioritu.
Zpřísnit by se mělo i setkávání rodin. Nyní se mohou na veřejnosti stýkat dvě domácnosti v maximálním počtu deseti lidí. Nový návrh udává, že sejít se volně může jedna domácnost, ke které se mohou připojit nejvýše dva členové druhé domácnosti. Vláda chce navíc opět vyzvat veřejnost, aby do Vánoc zrušila rodinné oslavy a rodinná střetnutí. Prozatím ale politici preferují zachovat stávající režim kvůli tomu, že listopadová karanténa je jen v polovině, takže teprve nyní by se její dopady měly výrazněji projevit.
Spolková země Sasko nicméně na nic nečekala a od úterý výrazně omezila i malý pohraniční styk s Polskem a Českou republikou. Kromě zkrácení návštěv bez karantény se mění se i povaha cest. Výlety do Drážďan, které jsou pro Čechy dlouhodobě oblíbeným místem na nejen předvánoční nákupy, tedy už nebudou možné. Pendleři, kteří dojíždějí za prací přes hranice, mají nadále výjimku.
Polsko má rekordní počet mrtvých
U severního souseda to chvilku vypadalo, že pandemie zpomaluje, poslední dny ale hlásí vysoká čísla. Ve čtvrtek odpoledne zahlásilo Polsko dalších 637 úmrtí za posledních 24 hodin, což je nejvíce od vypuknutí pandemie. Dle tamějšího ministerstva zdravotnictví přibylo také téměř 24 tisíc nově potvrzených případů nákazy za den.
Navzdory nárůstu počtu úmrtí s covidem-19 se náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska vyjádřil optimisticky ohledně denního přírůstku. „Člověk musí být umírněný optimista. Rádi bychom měli méně infekcí, ale dobré zprávy jsou, že počty případů nenarůstají. Restrikce, které jsme zavedli, fungují,“ nechal se slyšet Kraska.
Polsko po první vlně začalo již od srpna zavádět opatření proti šíření viru a postupně je zpřísňovalo. Naposledy tak učinilo začátkem listopadu, od kdy jsou v zemi zavřená obchodní centra, divadla nebo kina a restaurace smějí prodávat jídlo jen přes okénko. Školáci a studenti se učí doma a na veřejných shromážděních se může sejít maximálně pět lidí. K rozvolňování se Polsko zatím nemá.
Japonsko a Jižní Korea bijí na poplach, Jižní Austrálie umrtvila život
V porovnání s Evropou, která se potýkají s vyššími tisíci i desetitisíci nakažených, asijské státy nechtějí nechat nic náhodě. Japonsko poprvé překročilo práh 2000 denních přírůstků, v desetimilionovém Tokiu přibylo poprvé 500 infikovaných. Na základě toho japonská vláda vyhlásila nejvyšší stav pohotovosti. Ten má ale spíše symbolickou funkci, v praxi spíše signalizuje lidem, aby byli maximálně opatrní. Vláda zvažuje omezit počet lidí v restauracích u jednoho stolu na čtyři osoby, premiér Jošihide Suga nicméně řekl, že nouzový stav není třeba, byť s poklesem teploty začalo nakažených přibývat.
I jeho zavedení by ale neznamenalo zavření obchodů či zákaz vycházení – taková omezení nemůže vláda vynucovat kvůli ústavě, i na jaře tak fungovala spíše jako důrazná doporučení. Mnoho japonských obchodů i škol je i tak uposlechla. Na druhou stranu má Japonsko nadále zavřené hranice pro zahraniční turisty. Jižní Korea, kde denní přírůstek vzrostl na 200 případů, zavádí nová opatření, například zákaz shromáždění více než 100 lidí.
Extrémní přístup zvolila Jižní Austrálie, které od čtvrtka na šest dní umrtví běžný život. Uzavřela školy, restaurace a obchody, zakázala svatby a pohřby a nařídila povinné nošení roušek. V Adelaide byly zrušeny mezinárodní lety. Sportování je zakázáno nejen uvnitř v tělocvičnách, ale i venku. Každou domácnost smí v jeden den opustit pouze jeden člen, který k tomu musí mít pádný důvod.
Důvodem byly dva nové případy nákazy, celkem Jižní Austrálie eviduje 22 případů. Přísná opatření jsou podle místní vlády nutná. „Musíme jednat rychle a rozhodně. Nemůžeme čekat, až se situace zhorší,“ prohlásil premiér Steven Marshall, podle něhož je daný kmen koronaviru vysoce nakažlivý a má krátkou inkubační dobu. Do státu s 1,8 miliony obyvatel nákazu přivezl cestující z Británie. Muž byl umístěn do karantény v jednom z hotelů v Adelaide, od něj se infikovala uklízečka, která pak nakazila příbuzné.