Smrt ve Vsetíně

Stát selhal, hodnotí zástupce ombudsmanky případ ze Vsetína, kde lev zabil chovatele

Smrt ve Vsetíně
Stát selhal, hodnotí zástupce ombudsmanky případ ze Vsetína, kde lev zabil chovatele

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Tragický případ chovatele lvů ve Zděchově na Vsetínsku ukazuje, jak stát selhává ve vymáhání práva. Tragédie se nemusela stát, kdyby úřady už dříve dokázaly lvy chovateli odebrat, uvedl v tiskové zprávě zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Zvířata by ani nebylo kam umístit kvůli problémům se zajištěním a financováním náhradní péče. Lev v úterý ráno ve výběhu napadl a usmrtil chovatele. Policisté ze zásahové jednotky následně obě zvířata usmrtili.

Křeček se postupem úřadů vůči chovateli už v minulosti zabýval. Opakovaně také vyzýval ministerstvo, veterinární správu i obce k hledání řešení, jak zajistit vhodné financování náhradní péče o týraná zvířata. Upozorňoval právě na případ chovatele ze Zděchova, který nerespektoval právní předpisy, choval lvy bez povolení ve výběhu, který byl černou stavbou. Neusměrnily ho ani opakované pokuty, ani fakt, že stavební úřad nařídil odstranění stavby.

„Není úplně samozřejmé, aby stavební úřady skutečně přistupovaly k výkonu rozhodnutí o odstranění stavby, pokud to neukázněný stavebník neprovede sám. V tomto případě se stavební úřad snažil konat, postupoval i v součinnosti s veterinární správou, ale jejich snaha ztroskotávala na nerudovské otázce ‚Kam s nimi?‘,“ uvedl zástupce ombudsmanky.

I z dalších případů podle Křečka vyplývá, že se úřady vyhýbají nařizování zvláštních opatření, zejména umístění týraných zvířat do náhradní péče. Člověk, jehož zvíře bylo do náhradní péče umístěno, je sice povinen uhradit náklady, avšak prvotní náklady nese vždy obec.

Zvlášť v případech, kdy se zajištění náhradní péče týká většího počtu zvířat nebo zvířat vyžadujících zvláštní péči, nejsou obce podle Křečka schopné ze svého rozpočtu náhradní péči pokrýt.

„Doufám, že tento případ, který skončil zbytečnou smrtí člověka a stejně zbytečným usmrcením dvou lvů, přiměje stát k převzetí odpovědnosti a k hledání takového řešení, aby se něco podobného neopakovalo,“ uvedl Křeček.

,

6. března 2019