„Stát neprověřoval Babišův střet zájmů.“ Český premiér se bude znovu řešit v EP
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Střet zájmů premiéra Andreje Babiše se znovu stane tématem při schůzi Evropského parlamentu. Důvodem je, že k europoslancům míří rezoluce, která reaguje na finální audit Evropské komise. Podle té je Babiš kvůli svému politickému vlivu a vlastnictví holdingu jednoznačně ve střetu zájmů. Od českých europoslanců se navíc ozývají hlasy, že by předseda vlády měl být potrestán a peníze do jeho firem by neměly přijít ani ze státního rozpočtu.
Jméno Andreje Babiše se na půdu Evropského parlamentu dostalo v červnu loňského roku. Europoslanci tehdy podrobili Babiše tvrdé kritice a jasně bylo schváleno kritické usnesení k možnému střetu zájmů premiéra. Zástupci v parlamentu kritizovali zejména to, že Babiš zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, protože se podílí na rozhodování o evropských penězích, a zároveň stále ovládá holding Agrofert. Usnesení pak bylo přijato drtivou většinou 510 poslanců proti 53.
Další kolo se odehraje v tomto týdnu. Ve středu totiž europoslanci znovu budou řešit Babišův střet zájmů. Podle lidovce Tomáše Zdechovského bude tématem výsledku auditu Evropské komise. „Konkrétně znepokojivé zjištění z České republiky, které se týkaly neprověřování střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Podle mě premiér byl jednoznačně usvědčen ze střetu zájmů. Není o čem pochybovat,“ řekl pro Echo24 Zdechovský.
Audit Evropské komise Babišův střet zájmů potvrzuje. Jasné to bylo už na konci loňského roku, kdy se předseda vlády stal prvním státníkem, jehož jméno se kriticky probíralo na evropském kontrolním výboru. „Nikdy se nestalo, aby se na kontrolním výboru probíralo jména takto vysokého politika,“ řekl tehdy Zdechovský.
Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy by měl být výsledek jednání takový, aby Babišovi už nikdy nepřišly žádné peníze z evropských rozpočtů. Ty jsou pro projekty holdingu Agrofert již pozastaveny právě kvůli prověřování Babiše ze střetu zájmů. „Navíc jasně vyzýváme ke vrácení již nelegálně vyplacených peněz do českého rozpočtu, ze kterého se předplácejí evropské dotace, které ale Unie stopla – Agrofert je se svým reálným majitelem Babišem v nepřijatelném střetu zájmů,“ říká Peksa.
Zároveň by se ale k Evropské unii měl přidat i český stát. Peksa totiž upozorňuje, že kromě evropských dotací by firmy z holdingu Agrofert neměly dostat žádné peníze i z národního rozpočtu. Řešení by pak podle Pirátů bylo prosté. Buď by premiér přestal dotace pobírat, prodal kompletně celý holding nebo rezignoval na funkci premiéra.
Ještě dál chtějí zajít evropští lidovci, kteří chtějí rozjet přezkum dodržování podmínek Evropské unie na ochranu rozpočtu. Podle předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové je totiž zřejmé, že Babiš porušuje jak unijní, tak českou legislativu. „Tím, že Česko nepředchází a nepostihuje střet zájmů českého premiéra, nedodržuje legislativu EU a režim podmíněnosti na ochranu rozpočtu Unie. S cílem ochránit rozpočet, by Komise nyní měla tento mechanismus spustit,“ uvedla Hohlmeierová. Tím by tak došlo k tomu, že český stát by z dotací nezískal vůbec nic.
S tím ale zástupci Babišovy vlády nesouhlasí. Zejména ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček tvrdí, že nejdříve musí proběhnout soud. Ten by pak měl vynést rozsudek, zda je skutečně Andrej Babiš ve střetu zájmů. Tvrzení Evropské komise pak nepovažuje za dostatečně validní. „Pokud se definitivně prokáže že došlo k pochybení, tak pak to samozřejmě vymáháno bude. Finální audit je určitým aktem, nicméně není to rozhodnutí žádného příslušného soudu a ze zákona může ministerstvo vyžadovat peníze tehdy, pokud má v ruce soudní rozhodnutí. A to my chceme. A je jedno, jestli to bude na úrovni národního či evropského soudu. Nyní tedy musíme počkat na soudní rozhodnutí,“ řekl Havlíček v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.
Podle něj je jediným arbitrem Evropský soudní dvůr. „Jestliže ten vyřkne, že se jedná o střet zájmů, tak se nemůže nic vyplácet. Pokud se o střet zájmů nebude jednat, tak se peníze vyplácet musí,“ dodal Havlíček.