Pospíšil: TOP 09 nemá být ryze konzervativní strana, nesmíme přijít o pražské voliče
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražskou koalicí otřásá spor ohledně Pražské plynárenské. „V rovině věcné debaty o Pražské plynárenské dělá Zdeněk Hřib populistická gesta a nerespektuje, co bylo domluveno,“ říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v rozhovoru pro Echo24. Přesto koaličnímu projektu nadále věří. Pospíšil rovněž naznačil, že by na podzim nemusel obhajovat post předsedy strany. Zatím jedinému kandidátovi Tomáši Czerninovi však vyčítá jeho přílišné zaměření na konzervativní voliče.
Minulou neděli jste zveřejnili prohlášení, aby pan primátor změnil způsob svého jednání. Mluvili jste spolu od té doby?
Je určený termín 26. srpna, kdy se uvidíme. My jasně říkáme, že chceme být součástí této koalice, považujeme ji stále za nejlepší řešení pro pražský magistrát a pro Pražany, ale na druhou stranu říkáme, že koalici tvoří tři stejně silné subjekty. Každý má 13 mandátů v zastupitelstvu. Na primátora jsou tedy kladeny mimořádné nároky, aby byl mediátorem sporu, nikoliv tím, kdo vytváří mocenskou politiku. Zkrátka pozice Pavla Béma, který vyhrál obrovsky komunální volby a byl fakticky vládcem magistrátu, byla jiná než je dnes pozice pana Hřiba, který volby nevyhrál a má stejně mandátů jako koaliční strany, které mu ustoupili, aby mohl být primátor. Výsledek je ten obrovský spor kolem Pražské plynárenské.
Pražany pravděpodobně ale pálí jiné otázky než je Pražská plynárenská. Hrozí tedy skutečně, že by takovéto téma mohlo ohrozit budoucnost koalice?
Nechtěl bych zlehčovat Pražskou plynárenskou, protože se jedná o jediný podnik, vlastněný Prahou, který opravdu vydělává a přináší do rozpočtu sta milióny korun, což nejsou drobné. Poslední roky se jim také daří držet stejnou cenu energií pro Pražany, přestože ceny na mezinárodním trhu rostou. Máte pravdu, že klíčovější je rozvoj infrastrukturních staveb, investice do dopravy, bydlení, ale to si vyhodnotíme na podzim, jak se tahle klíčová témata plní. Pokud by se neplnila, tak by to pro nás taky byl problém. Nechceme, aby to byla koalice židlí, ale koalice konkrétních výsledků.
Piráti chtějí Pavla Janečka odvolat kvůli vyplácení tantiém členům dozorčí rady. Nemůže tam skutečně být i přes všechny pozitivní hospodářské výsledky problém?
Pan primátor ale často tu argumentaci mění. Teď se nejvíce populisticky hovoří o tantiemách, které dal panu Březinovi. Tady chci ale upozornit, že nejsem žádným příznivce, aby měl pan Březina nějaké tantiemy, ale na druhou stranu, pokud dostane kolektivní orgán jako dozorčí rada nějakou odměnu, tak nelze vyjmout jednoho člověka a ostatním to dát. Spor navíc vznikl kvůli vyplácení odměn za minulého funkčního období. Nikdo nezpochybňuje, že v tomto období se nebudou žádné odměny členům dozorčích rad vyplácet. Hřib také zmiňuje dar, který dostala TOP 09 od firmy, která spolupracuje s Pražskou plynárenskou. Já ale vůbec netuším, jak to souvisí s panem Janečkem a vedením firmy. Ten dar byl transparentní a veřejný. Takovéto očerňování koaličního partnera bez jediného důkazu, že je tam něco nekalého, je ten politický styl, který se nám nelíbí.
Tak jaký je váš návrh řešení?
My říkáme, pojďme o Pražské plynárenské udělat veřejné slyšení vedení města s panem Janečkem. Nechť dají Piráti na stůl své argumenty a pokud se ukáže, že Janeček pochybil, tak my ho nebudeme držet ve funkci. Na druhou stranu chceme, aby měl šanci se obhájit. Je to člověk, za jehož působení v Pražské plynárenské společnost výrazně znásobila svůj zisk. Jestli na konci toho procesu dojde k tomu, že Pražské plynárenské klesne zisk a Pražanům se zdraží plyn, tak to je přesně to, před čím varujeme. Chceme racionálnější a klidnější přístup. Navíc je to kompetence radního Chabra. Vezměte si, že bych byl ministrem spravedlnosti, který má na starosti návrh na odvolání nejvyššího státního zástupce a přišel bych na vládu a tam bych se dozvěděl, že můj premiér, ještě k tomu z jiné koaliční strany, předložil návrh na odvolání nejvyššího státního zástupce. To bych byl jako ministr spravedlnosti asi nemile zaražen.
Proč se tak podle vás pan primátor chová?
V rovině věcné debaty o Pražské plynárenské dělá pan Hřib populistická gesta a nerespektuje, co bylo domluveno. To velmi kulantně potvrzuje také třetí ve hře, pan Čižinský, který rovněž tvrdí, že pan Hřib porušuje dohody kolem plynárny. Dám vám příklad. Hlasovalo se o pirátském návrhu na odvolání Janečka. My jsme pro to nehlasovali, Praha sobě se zdržela. Teď to vypadá, že jediní Piráti jsou ti čistí, kteří bojují proti korupci. Tím, že neproběhla ta věcná debata, tak nám zodpovědným nebylo umožněno hlasovat pro odvolání Janečka, což vytváří vizuální dojem, že Piráti jsou ti tvrdí borci, kteří bojují proti korupci a za transparentnost. Naopak ti co chtějí o tom věcně debatovat, tak něco „zakrývají“ a mají nějaké podezřelé sponzorské dary. Vytvářet takový dojem o koaličním partnerovi je nepřijatelné.
Pan Čižinský nedávno naznačil, že je Praha jakýmsi modelovým příkladem vládnutí bez Andreje Babiše. Neubližují tudíž tyto hádky myšlence sjednocování?
Do určité míry ano, ale jedna věc je nebezpečí Andreje Babiše, které nemůže nikoho v koalici opravňovat k tomu, aby se ke svým koaličním partnerům choval bezohledně. V rámci celostátní politiky bude navíc ten model jiný, protože takhle bychom měli vládnout i s ODS. Vládnutí bez pana Babiše se bez ODS neobejde. Je to ale určitá laboratoř a mělo by to být také poučení pro Piráty. Přeji jim solidní výsledek, ale na druhou stranu politika je opravdu o kompromisu, o ochotě se domlouvat. Občas mám z kolegů z Pirátské strany pocit, že byli skvělou opozicí, ale pro vládnutí potřebují ještě jiné kvality.
Patrik Nacher nedávno přišel s nabídkou, že by pražské ANO mohlo podpořit koalici bez Pirátů. Je i tahle varianta ve hře?
To není ve hře. Je logické, že opoziční strany okamžitě přichází s takovými nabídkami. S panem Nacherem jsem nejednal, s nikým v tuto chvíli nejednáme. Ke konci srpna budeme mít jednání s našimi koaličními partnery.
Když se vrátíme k celorepublikové politice: Probíhají nějaká vyjednávání o možném předvolebním spojování?
Za prvé je na to příliš brzy, za druhé se obávám, že ty výroky, které se během léta objevovaly v médiích jsou spíše takové politické deklarace a výzvy, než že bych u jednotlivých politických stran vnímal snahu o spolupráci. Je to škoda, já bych to podporoval, přestože sám nezamýšlím do národních parlamentních voleb kandidovat. Spolupráce demokratických stran je pro tuto zemi strašně důležitá. My jako TOP 09 dobře komunikujeme se STAN, který je náš nejbližší koaliční partner. Zda ten projekt bude mít širší charakter, zda se ODS jako nejsilnější opoziční pravicová strana bude chtít ujmout role tvůrce takového projektu, to je otázkou.
Pokud byste plánoval být nadále předsedou TOP 09, nebylo by lepší do těch národních parlamentních voleb přeci jen jít?
Já neříkám co plánuji. To prosím nechejte na mně. Své rozhodnutí sdělím na přelomu srpna a září a také k tomu dodávám, že čekám na určité rozhodnutí některých svých kolegů a kolegyň, protože sebekriticky říkám, že vidím i jiné osobnosti v TOP 09, které by tuto funkci dělali stejně dobře a možná i lépe. Podle toho, jak se rozhodnou oni, se rozhodnu i já. Jinými slovy, má úvaha nad kandidaturou není dána ambicemi Jiřího Pospíšila, ale zájmem TOP 09. Protože se ti tři kandidáti stále rozmýšlejí, tak dovolte, abych to vyjádření učinil až na přelomu srpna a září.
Konkrétně pan Tomáš Czernin je podle vás kvalitním kandidátem?
Pan Czernin se za dva roky příliš politicky nevyprofiloval, to říkám otevřeně. Za druhé já si nemyslím, že z TOP 09 má být ryze konzervativní strana. Pokud má být TOP 09 parlamentní stranou, tak se musí profilovat jako konzervativně liberální. TOP 09 má celou řadu velmi konzervativních ale i liberálních voličů, často to jsou městští voliči, mladší liberálnější lidé a proevropští voliči, o které nemůžeme přijít. Pan Czernin má taktiku více oslovovat konzervativní, venkovské voliče, to já respektuji, ale kdyby to mělo vést k tomu, že ztratíme pražského voliče, tak by to bylo velmi špatné. Mé vymezení vůči panu Czerninovi není nijak osobní, je to velmi milý člověk, ale je dáno věcně a programově.