Uprchlická krize

Izrael opouští plán deportace afrických migrantů

Uprchlická krize
Izrael opouští plán deportace afrických migrantů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Izraelská vláda v úterý nejvyššímu soudu v zemi oznámila, že opouští plán deportovat proti jejich vůli tisíce afrických migrantů, kteří do Izraele přišli nelegálně. Uvedla to agentura Reuters. Původně se Izrael chystal deportovat asi 35 000 afrických migrantů do třetích zemí.

Migranti měli odejít i proti své vůli. V dopise nejvyššímu soudu ale vláda dnes oznámila, že tento plán „už není na pořadu dne“. Migranti si tak budou moci prodlužovat povolení k pobytu každých 60 dnů. Izraelské imigrační úřady ale budou nadále usilovat o to, aby migranti zemi opustili dobrovolně, uvedla vláda. Tento poslední bod se ale setkal s kritikou organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zdůraznila, že dobrovolné deportace v praxi dobrovolné nejsou, jelikož s nimi migranti souhlasí pod nátlakem úřadů. Veškeré nadcházející deportace proto hodlá organizace monitorovat.

Většina migrantů, kterých by se opatření týkalo, pochází z Eritreje, kde panuje diktatura, nebo z násilím zmítaného Súdánu. Tito lidé mají z návratu do vlasti strach.

Izraelská vláda většinu afrických běženců považuje za ekonomické migranty a zatím tvrdila, že nemá povinnost jim umožnit v zemi žít. Kritici přístup vlády označili za neetický a upozornili, že kazí pověst Izraele jakožto útočiště pro židovské migranty.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu krátce po zveřejnění obsahu dopisu řekl, že chce podat návrh zákona, který umožní v Izraeli znovu otevřít záchytná centra pro migranty. Nejvyšší soud ale už v minulosti nařídil taková zařízení uzavřít.

Dnešní rozhodnutí se setkalo s pozitivní reakcí migrantů. „Jsem nadšený a beze slov. Každý den jsem měl strach. Pokud tady budu moci zůstat, je to skvělé. Žiji tady už dlouho, mám práci, izraelské přátele a zvykl jsem si tu,“ řekl čtyřiatřicetiletý Eritrejec Ristom Haliesilase, který žije v Tel Avivu a pracuje jako pečovatel pro seniory.

Asi 4000 migrantů od roku 2013 v rámci dobrovolného programu odjelo z Izraele do Rwandy a Ugandy. Netanjahu ale čelil tlaku pravicové voličské základy, která si přála deportovat tisíce dalších.

Když Izrael začátkem dubna odstoupil od dohody s OSN o přesídlení migrantů do vyspělých zemí, začala se vláda věnovat plánu, podle kterého měli afričtí migranti být proti své vůli deportováni do Ugandy. Několik organizací na ochranu lidských práv ale následně poslalo nejvyššímu soudu petici, aby vládní plán zablokoval.

Echo24, ČTK

24. dubna 2018