Zakázky na mýtný systém

Ištván znovu udeřil, tentokrát v blízkosti hnutí ANO, v Kapschi a ÚOHS. Bude mýto vůbec fungovat?

Zakázky na mýtný systém
Ištván znovu udeřil, tentokrát v blízkosti hnutí ANO, v Kapschi a ÚOHS. Bude mýto vůbec fungovat?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Českem se ve čtvrtek prohnala smršť policejní razie. Elitní policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali po celý den na několika místech republiky. Akce se týkají tendru na mýtný systém, policie zasahovala v antimonopolním úřadě i ve společnosti Kapsch, která mýto v Česku provozuje. Kromě toho zasahovali policisté i v bytě ředitele Kapsch, na radnici městské části Brno-střed i u místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Olomoučtí státní zástupci v průběhu čtvrtka slibovali, že se k raziím vyjádří v tiskové zprávě, ta ale prozatím není a situace tak zůstává ne příliš přehlednou.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že jen co premiér Andrej Babiš odjede na svou první návštěvu v Bílém domě, doma se mu začnou kupit problémy. Na předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO) „praskl“ bujarý večírek v Poslanecké sněmovně, jeho ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) sklidila kritiku za rozhovor s proruským Sputnikem a premiérově pravé ruce a prvnímu místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi zabavila policie kvůli vyšetřování mýtného tendru počítač a telefon.

Obviněn ale dosud nikdo nebyl. Není ani jasné, zda a jak spolu zásahy souvisí. „Dnes (ve čtvrtek) probíhají úkony trestního řízení ve dvou trestních věcech souběžně,“ uvedl žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.Šereda. „Část úkonů, která probíhaly na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, se týká některých veřejných zakázek, které byly řešeny na tomto úřadu, včetně veřejné zakázky na mýtný systém,“ řekl. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej potvrdil, že jde o zásah kvůli dvěma samostatným kauzám. Neupřesnil ale, která místa zásahů spolu souvisejí. Další razie trvala dlouho do večera i na radnici pro Brno-střed.

Policie podezřívá podle serveru Novinky.cz předsedu ÚOHS Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe z korupce. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k prohlídce, který zmiňuje i místopředsedkyni ÚOHS Evu Kubišovou.

PŘEHLEDNĚ: Kde policie ve čtvrtek zasahovala? Detektivové přišli do pražského sídla firmy Kapsch, do bytu jejího ředitele, sídla ÚOHS v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a v Prostějově k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi.

Zásah v pražském sídle Kapsch a u Feixe začal už ve čtvrtek ráno. Po sedmé hodině přišli do budovy Diamond Point, kterou má Kapsch pronajatou, policisté v civilu, řekl zaměstnanec firmy, která v domě také sídlí. Působili podle něj nenápadně, nechtěli vyvolávat rozruch. Kapsch potvrdil, že policie pracuje v jeho sídle. Feix podle mluvčího firmy Davida Šimoníka spolupracuje s policií. „Nikdo nebyl obviněn, zadržen či jakkoliv omezen na pohybu,“ doplnil mluvčí.

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale vyhrálo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, a ÚOHS pak nejprve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil. V září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud. Právě brněnské sídlo ÚOHS je dalším místem, kde policisté zasahují, upozornil server Lidovky.cz. Podle zpravodajky ČTK zaměstnanci ÚOHS ve čtvrtek dopoledne budovu opouštěli, nemohli používat počítače. Tři ozbrojení policisté hlídali vjezd na nádvoří a prověřovali každé vozidlo.

Na místě je také otázka, zda čtvrteční policejní akce a případ, který odstartovala, neovlivní výběr mýtného v Česku, které má stále na starosti Kaspch.

Policisté ve Faltýnkově prostějovském bytě

Detektivové zasahovali ve čtvrtek dopoledne i v pražském bytě místopředsedy ANO Faltýnka, který je i předsedou poslaneckého klubu ANO. Ve čtvrtek odpoledne dorazila policie i do Faltýnkova domu v Prostějově. „Týká se to vyšetřování kolem mýtného tendru,“ řekl v Prostějově Faltýnek novinářům. „Předal jsem počítač a telefon. Žádné jiné dokumenty k tomu nemám,“ doplnil. Faltýnkův advokát Josef Bartončík řekl, že Faltýnek není mezi podezřelými.

Předseda ANO a premiér Andrej Babiš řekl novinářům v USA, kde je na státní návštěvě, že věří tomu, že Faltýnek z kauzy vyjde s čistým štítem. „Firmu Kapsch jsem dlouhodobě kritizoval. Už ten první tendr byl zvláštní a my jsme vysoutěžili o miliardu levnější mýto bez Kapsche, který neuspěl a dělal asi všechno pro to, aby uspěl,“ uvedl. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) řekl na čtvrtečním jednání Sněmovny, že informace má jen z médií. „Nechme policii udělat její práci, ona pravděpodobně ví, co dělá,“ dodal. Podobně hovořili i další zástupci hnutí ANO.

Prostějovský podnikatel Miroslav Černošek policistům vydal dokumenty. Černoškův mluvčí Karel Tejkal řekl, že se vyšetřování netýká chodu Černoškových firem ani akcí, které podnikatel realizuje. Prostějovští policisté potvrdili přítomnost detektivů v sídle tamní firmy TK Plus, v níž má Černošek podíl. TK Plus patří mezi největší české organizátory sportovních a kulturně-společenských akcí. 

Švachula působí na ÚOHS

Kvůli zásahu policie byla od čtvrtečního rána uzavřena pro veřejnost radnice městské části Brno-střed. Policie na úřadu hledala dokumenty, ale není zřejmé, čeho přesně se zásah týká. Řekl to tajemník radnice Petr Štika. Policisté zasahovali také ve Správě nemovitostí v Měnínské ulici, která pod radnici spadá.

Podle některých médií policisté zadrželi radního, někdejšího místostarostu a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachulu (ANO). Zároveň působí Švachula na ÚOHS jako člen rozkladové komise pro oblast dohledu nad zadáváním veřejných zakázek v Brně, vyplývá to z dokumentů antimonopolního úřadu. Jihomoravská organizace ANO však zatím nemá o zadržení Švachuly žádné oficiální zprávy. Podle zdroje deníku Právo byl zadržen i brněnský podnikatel Saman El-Talabani.

Čtvrteční razie se uskutečnily pod taktovkou olomouckého vrchního státního zastupitelství. Mezi nejznámější akce olomouckého vrchního zastupitelství a jeho šéfa Ivo Ištvana patří zásah na úřadu vlády v roce 2013, který měl za následek pád vlády. Výsledkem je dosud jediný pravomocný rozsudek. Ten ukládá někdejší šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase a dnes jeho ženě Janě za zneužití Vojenského zpravodajství a třem obžalovaným zpravodajcům podmíněné tresty a zákazy činnosti.

, ,