Američané zase „demonstrují“ spojenectví. Na Tchaj-wan dorazila delegace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během následujících dvou dnů v plánu setkání s vysoce postavenými tchajwanskými představiteli, mimo jiné s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvedly světové agentury s odvoláním na americké zastoupení na Tchaj-wanu.
Cesta se koná pouhých 12 dní od návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.
Americkou delegaci vede demokratický senátor Ed Markey a návštěva Tchaj-wanu je součástí rozsáhlejší cesty členů Kongresu po Asii, uvedl Americký institut na Tchaj-wanu. S místními představiteli budou jednat o americko-tchajwanských vztazích, regionální bezpečnosti, obchodu, investicích, ale i o dalších tématech.
Úřad tchajwanské prezidentky uvedl, že členové Kongresu se s Cchaj Jing-wen setkají v pondělí ráno. "Zejména v době, kdy Čína zvyšuje napětí v Tchajwanském průlivu a celém regionu svým vojenským cvičením, návštěva delegace vedené Markeym znovu demonstruje pevnou podporu Kongresu Spojených států Tchaj-wanu," uvedl úřad ve svém prohlášení.
Čína považuje Tchaj-wan za svoji odpadlickou provincii a návštěvy zahraničních politiků na ostrově nese stále neliběji. Již dříve Peking uvedl, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.