Kněz Piťha si státní vyznamenání nepřevzal. Hrad ho přitom nominoval
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Katolický kněz Petr Piťha chyběl mezi dvaačtyřiceti osobnostmi, které v pondělí z rukou hlavy státu převzaly ocenění. Původně však Miloš Zeman počítal s tím, že bývalého ministra školství a pedagoga Piťhu vyznamená za výjimečnou odvahu a odvážné společenské postoje. Informoval o tom dříve server Seznam zprávy. Piťha si však vyznamenání nepřevzal. „Své plné zdůvodněné rozhodnutí jsme sdělil prezidentu republiky dne 15. října,“ řekl pro Echo24 Petr Piťha.
Kněz Petr Piťha však nechce důvod nepřevzetí vyznamenání blíže uvést. „Svou soukromou korespondenci nehodlám zveřejňovat,“ řekl Piťha. Hrad také nechtěl blíže komentovat Piťhovu nepřítomnost na slavnostním aktu. „Co mohu říci, že je na každém, aby celou věc vnitřně zvážil a rozhodl se. Rozhodnutí učiněné v tichosti respektujeme,“ řekl pro Echo24 mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. A dodal, že Piťhův dopis prezidentu Zemanovi je osobní korespondencí, kterou Hrad nebude zveřejňovat.
Že si kněz pro vyznamenání nepřijde naznačoval před samotnou ceremonií kardinál Dominik Duka v pondělním rozhovoru na Frekvenci 1.„Pan Piťha na slavnostním večeru nebude. Ale nemohu to více komentovat, jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl Duka.
S oceněním se dříve počítalo zejména kvůli Piťhově kázání proti Istanbulské úmluvě. To se odehrálo v loňském roce v katedrále s. Víta, kde kněz ostře kritizoval znění úmluvy.
Kázání pronesl Piťha na svátek sv. Václava ve Svatovítské katedrále, 28. září v loňském roce. Bývalý ministr školství, lingvista a kněz tvrdí, že text úmluvy samotné špatný není, nebezpečí vidí v kontextu. „V textu samotném není nic, pod co se rozumný člověk nemůže podepsat. Všechno nebezpečné a nepřijatelné je teprve v důvodové zprávě, která je tak rozsáhlá, že ji běžný člověk a patrně i dost poslanců nebude číst,“ uvedl Piťha během kázání, které je celé dostupné na internetu.
Podle Piťhy povede ratifikace úmluvy k útlaku vedeným homosexualisty a genderisty. „Svoboda buďto je, anebo není a je nesvoboda. Tu máme podle istanbulské úmluvy uzákonit ve jménu mocné nátlakové skupiny genderistů a homosexualistů. Zdůrazňuji homosexualistů, nikoliv homosexuálů,“ řekl kněz během kázání.
Piťha v závěru kázání přistoupí k výčtu toho, co by podle něj Česko čekalo, kdyby Istanbulská úmluva vstoupila v platnost. „Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány, bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění. Určení pohlaví vašich novorozenců podle pohledu do jejich klína bude zrušeno. O svém pohlaví rozhodne dítě samo, a proto budete povinni je vychovávat bezpohlavně a potažmo mu nebudete moci dát ani jméno,“ kázal Piťha v katedrále.
Proti jeho kázání se zvedla vlna kritiky a Česká ženská lobby podala na kněze trestní oznámení. To však policie smetla ze stolu, protože se o žádný trestný čin nejednalo. Piťhu pak podpořil kardinál Dominik Duka, který také uvedl, že proti Istanbulské úmluvě je od biskupů stanovisko odmítavé. „Jako předseda České biskupské konferenci vyjadřuji podporu Mons. Petrovi Piťhovi v souvislosti s kázáním proneseným na svátek sv. Václava,“ uvedli ve svém prohlášení představitelé církve.
Za kněze se také postavil bývalý prezident Václav Klaus, který Piťhu v roce 2011 vyznamenal za zásluhy. Zastání našel i u současné hlavy státu Miloše Zemana, který mu chtěl udělit Řád Tomáš Garrigua Masaryka.