Drama v Perském zálivu: Írán chtěl údajně zajmout britský tanker
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ozbrojené íránské lodě se ve středu v Hormuzském průlivu pokusily zadržet britský tanker. S odvoláním na dva americké představitele obeznámené s podrobnostmi incidentu to uvedl server CNN. O neúspěšném pokusu íránských lodí zastavit britské plavidlo následně informovala i britská vláda. Íránci se nakonec stáhli, když je varovala loď britského námořnictva HMS Montrose, která tanker doprovázela. Teherán tuto verzi incidentu odmítá.
Britský tanker se pohyboval v Perském zálivu, když k němu připluly lodě elitních íránských revolučních gard. Íránci podle amerických zdrojů nařídili tankeru, aby změnil kurz a zastavil v nedalekých íránských vodách. Záznam incidentu pořídil také americký letoun, který se nacházel v oblasti. CNN ale upozornila, že tyto záběry neměla možnost vidět. Fregata britského námořnictva, která tanker doprovázela, namířila na Íránce zbraně a slovně je varovala, aby se stáhli, což udělali.
Britská vláda v prohlášení informovala „o neúspěšném pokusu zablokovat britské obchodní plavidlo v Hormuzském průlivu“. „Jsme tímto činem velice znepokojeni a vyzýváme íránské úřady, aby zmírnily napětí v regionu,“ dodal britský kabinet.
Americké armádní velitelství na Blízkém východě v reakci na incident uvedlo, že ohrožování mezinárodní svobody plaveb si žádá mezinárodní řešení. „Světová ekonomika závisí na volném obchodu, a je na všech národech, aby chránily a udržovaly tento vrchol světové prosperity,“ uvedl mluvčí velitelství kapitán Bill Urban.
Íránské revoluční gardy ale ve čtvrtek odmítly informace, že se pokusily zastavit britský tanker. Podle prohlášení, které zveřejnila íránská agentura Fars, hlídkové lodě pouze vykonávaly každodenní povinnosti. „Za posledních 24 hodin jsme se nesetkali s žádnými zahraničními plavidly, ani s britskými,“ uvedli zástupci revolučních gard.
K incidentu se následně vyjádřil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. „Britský tanker zjevně projel. Tím, co říkají, chtějí jen vyvolat napětí. Tato tvrzení nemají žádnou hodnotu,“ citovala Zarífa agentura Fars.
Spekulace, že se Írán pokusí zadržet některou z britských lodí převážejících ropu do Evropy, se objevily v uplynulých dnech. Také íránský prezident Hasan Rúhání ve středu Británii varoval před následky, jimž bude podle něj čelit kvůli zadržení íránského tankeru z minulého týdne. Britské úřady u Gibraltaru na jihu Pyrenejského poloostrova tehdy zadržely íránský supertanker, který podle Londýna převážel v rozporu se sankcemi EU ropu do válkou zmítané Sýrie.
Velitel íránského námořnictva Alí Fadáví ve čtvrtek v této souvislosti Británii a USA varoval, že budou zadržení íránského supertankeru litovat. „Americká vláda… a také Anglie… to neměly dělat. My jsme si tu loď pronajali a vezli jsme náklad. Jejich čin byl velmi hloupý, budou toho litovat. Naše odvetné kroky budou oznámeny,“ varoval Fadáví.
Moskva uvedla, že všechny strany konfliktu by měly zachovat zdrženlivost a pokusit se vyřešit problémy u jednacího stolu. Podobně i Čína vyzvala všechny strany, aby už nezvyšovaly napětí, které v regionu panuje.
Hormuzský průliv a úžina Báb al-Mandáb jsou strategické lokality, které zajišťují přístup z oceánu do Perského zálivu a Rudého moře. Hormuzským průlivem se denně přepraví zhruba 17,4 milionu barelů ropy, což představuje téměř pětinu světové denní spotřeby této suroviny. Úžinou Báb al-Mandáb se denně přepraví téměř čtyři miliony barelů ropy. V celém světě se denně spotřebuje zhruba 100 milionů barelů ropy.
Napětí mezi USA a Íránem se stupňuje od loňského roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.