Tvrdá opatření Slováků. Zakazují vstup cizinců do země
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přestože Česká republika ve čtvrtek zavedla velmi přísná opatření kvůli epidemii koronaviru, jdou Slováci ještě dál. Naši východní sousedé mají sice výrazně nižší počty nakažených než Češi, přesto například zakazují vstup cizinců do země. Společně s českými opatřeními patří ta slovenská mezi nejtvrdší v Evropě.
Slovensko výrazným způsobem zpřísňuje opatření přijatá v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Vstup do země umožní Bratislava pouze lidem, kteří mají na Slovensku trvalý či přechodný pobyt nebo jiné povolení k pobytu. Uzavřeny budou školy, mezinárodní letiště pro osobní přepravu, lyžařská střediska, zábavní parky, lázně i aquaparky. Země také omezí mezinárodní autobusovou, lodní i vlakovou přepravu. Opatření budou platit prozatím dva týdny.
Kromě zmíněných opatření, která od pátku vstupují v platnost, budou o nadcházejícím víkendu na Slovensku uzavřena nákupní centra s výjimkou prodejen potravin, lékáren a drogerií. Úřady budou pro veřejnost otevřeny jen tři hodiny denně.
„Přistoupíme k mnohem tvrdším kontrolám. (Dosavadní) zákazy nebyly dodržovány tak, jak jsme si představovali,“ řekla slovenská ministryně vnitra. Dodala, že od mobilních operátorů budou mít úřady informace o pobytu Slováků v cizině. Dříve úřady v souvislosti s koronavirem poslaly klientům slovenských mobilních operátorů, jež se nacházeli v zahraničí, krátkou SMS zprávu. Podle Pellegriniho šlo o 350 000 telefonních čísel.
Německo dává spolkovým státům volnost
Německo činí své kroky zatím spíše na úrovni spolkových zemí. Bavorsko i některé další země kvůli obavám z dalšího šíření nového typu koronaviru zakázaly všechny akce pro více než 1000 lidí. Další opatření chystají i politici na celoněmecké úrovni. Spolkový sněm je připraven uvolnit až miliardu eur (25,6 miliardy korun) na boj proti nákaze. Kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že vláda povede proti nákaze důsledný boj.
Ministr zdravotnictví Jens Spahn se vyslovil také proti plošnému uzavření škol v Německu. Vyzval ale obyvatele, aby se připravili na změny v každodenním životě, a ochránili tak sebe i své blízké. Omezit by měli podle něj například pozdrav podáním ruky. Na doporučení Spahna některé spolkové země už v úterý zakázaly všechny akce pro více než 1000 lidí. K Bavorsku či nejlidnatější zemi Severnímu Porýní-Vestfálsku se přidaly i Hamburk či Berlín. V Bavorsku sousedící s Českem bude zákaz platit prozatím do 10. dubna, tedy do Velkého pátku. K podobnému opatření přikročily také nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko či Brémy, počítá s ním i Durynsko, Sársko nebo Šlesvicko-Holštýnsko.
V Polsku jdou českou cestou
Polská vláda se v rámci prevence proti šíření nového koronaviru rozhodla zavřít od pondělí na dva týdny všechny školy, včetně mateřských a univerzit. Opatření, o nichž předseda polské vlády Mateusz Morawiecki informoval, jsou obdobná jako kroky, které zavedl v České republice kabinet premiéra Andreje Babiše. Rovněž v Polsku podle agentury PAP zahrnují opatření uzavření všech kulturních institucí, jako jsou muzea, divadla a kina.
Školy budou sice v Polsku uzavřené až od pondělí, ale výuka se na nich zastavila už ve čtvrtek. Žáci a studenti budou jen ve třídách pod dohledem pedagogů, aby rodiče měli dva dny na zajištění péče o své děti po dobu uzavření škol, řekl premiér. Ministr zdravotnictví vyhlásil stav epidemiologického ohrožení. To umožní vládě nařídit zavření vybraných pracovišť nebo institucí a vyslat zdravotníky tam, kde jsou zrovna nejvíce potřeba.
Rakousko zavádí tvrdá opatření vůči Itálii
Rakousko do odvolání přerušilo železniční spojení s Itálií. Do země budou moci jezdit jen nákladní vlaky. Ve Vídni se neotevře žádné z osmi státních muzeí. Kvůli vládnímu nařízení zůstanou Uměleckohistorické a Přírodovědné muzeum, Albertina či zámek Belvedere zavřené přinejmenším do konce března, informovala rakouská tisková agentura APA. V Rakousku se zatím potvrdilo 206 případů nákazy koronavirem.
Z vládního nařízení, které od středy zakazuje shromáždění více než sta lidí uvnitř budov, jsou výslovně vyjmuty obchody s potravinami, nákupní centra a stravovací zařízení. Omezení se netýká ani hromadné dopravy či zasedání politických orgánů země, tedy především parlamentu a zemských sněmů. V Rakousku jsou navíc zatím do 3. dubna zakázány všechny venkovní akce pro více než 500 lidí.
Mezi státy, jež uzavírají školy, školky nebo univerzity, patří nově Norsko, Litva a Irsko, Finsko doporučuje zrušit hromadné akce nad 500 účastníků. Ve Španělsku se jedním z asi 2970 infikovaných stala ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterová. Testům na přítomnost viru v těle se nyní podrobí všichni členové vlády premiéra Pedra Sáncheze. V této jihoevropské zemi počet obětí nákazy oproti středě stoupl skoro dvojnásobně ze 47 na 84.