Brexit bez rozvodové dohody neočekávám, prohlásil Johnson a zahájil svou „premiérskou“ kampaň
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Británie podle exministra zahraničí Borise Johnsona vyjedná s Evropskou unií lepší dohodu o podmínkách brexitu, zároveň ale nesmí svůj odchod z evropského bloku dále odkládat. Hlavní favorit souboje o místo lídra vládních konzervativců uvolněné Theresou Mayovou ve středu vystoupil na zahajovací tiskové konferenci své kampaně a řekl mimo jiné, že neočekává odchod z unie bez „rozvodové dohody“. Důsledná příprava na takový scénář je ale podle něj nejlepší cestou pro vyjednání ústupků v Bruselu. Tajný vládní dokument, o kterém ve středu píše list Financial Times (FT), ovšem nasvědčuje tomu, že Británie na podzim na brexit bez dohody plně připravena nebude.
„Po třech letech a dvou promeškaných termínech musíme 31. října z EU odejít. Musíme odvést lepší práci, než je současná třikrát odmítnutá brexitová dohoda,“ prohlásil. Až Británie „onu lepší dohodu“ vyjedná, přinese to Britům podle Johnsona „nesmírný pocit úlevy“.
Británie zůstává členem EU i tři roky po referendu, ve kterém se britští voliči vyslovili pro brexit, neboť končící premiérce Mayové se opakovaně nepodařilo v domácím parlamentu ratifikovat připravenou dohodu o podmínkách odchodu. Mnoho uchazečů o uvolněný premiérský post nyní slibuje změny této dohody, EU však takovou možnost kategoricky odmítá.
Podle Johnsona je receptem na vyjednání jiných podmínek důsledná příprava na brexit bez dohody. Tuto mnohými obávanou variantu prý neočekává, druhá strana ale podle něj musí věřit, že Británie je ochotna se touto cestou vydat.
„K výsledku se zkrátka nedopracujeme, budeme-li vytvářet dojem, že chceme pokračovat v odsouvání problému… budeme-li znovu záležitost natahovat, pak natáhneme bačkory,“ vzkázal svým stranickým kolegům. Podle Johnsona by další odklad brexitu znamenal zdrcující porážku Konzervativní strany v příštích volbách.
Bývalý šéf diplomacie a starosta Londýna z let 2008 až 2016 je považován za jasného favorita volby nového lídra vládní strany, která vyvrcholí v týdnu od 22. července. Podle britských médií mu už vyjádřilo podporu přes 75 ze 313 konzervativních poslanců, což je více než dvojnásobný počet stoupenců oproti nejbližší konkurenci.
Johnson je favorizován přesto, že středeční vystoupení bylo letos teprve jeho druhé na veřejnosti, kvůli čemuž tento týden čelil kritice, že se „ukrývá ve svém bunkru“. Při prezentaci své vize pro Británii se dnes bývalý londýnský starosta často odvolával na své působení v čele metropole a vzkázal, že udělá pro celou zemi to, co udělal pro hlavní město. Jako své priority uvedl snižování ekonomické nerovnosti a také „nerovnosti v příležitostech“.
Jeho šancím jistě neuškodily výsledky průzkumu veřejného mínění zveřejněné v ve středečním vydání listu The Daily Telegraph, kam Johnson každý týden píše komentáře. Podle agentury ComRes by konzervativci s Johnsonem v čele mohli v příštích volbách dosáhnout na 37 procent hlasů, zatímco u ostatních potenciálních lídrů strany se podpora nedostala přes 25 procent.
Britský ministr financí Philip Hammond ovšem ve středu varoval, že Johnsonův slib vyvést Británii z EU 31. října za jakékoli situace je nesplnitelný. „(Britský) parlament brexit bez dohody neumožní a naše dosavadní zkušenosti ukazují, že asi nebude jednoduché dosáhnout v parlamentu shody,“ řekl na konferenci pořádané agenturou Bloomberg. Johnson na středeční tiskové konferenci neodpověděl na otázku, zda by odstoupil, jestliže by Británie i 1. listopadu byla stále v unii.
Deník FT navíc píše o květnovém komuniké určeném pro členy vlády, z něhož vyplývá, že Británie by se do konce října na brexit bez dohody nestihla plně připravit. Podle dokumentu je například pro zajištění zásob léků zapotřebí „šesti až osmi měsíců spolupráce s farmaceutickým průmyslem“. Nejméně čtyři až pět měsíců údajně stále vyžadují práce na zlepšení připravenosti obchodníků na možné hraniční kontroly.
Vládní hlášení uvádí, že jednotlivá ministerstva již dokončila asi 85 procent „páteřních“ opatření týkajících se brexitu bez dohody. Řada z nich ale údajně zajistí jen zcela základní připravenost.