Bojkot Vodičkova svazu pokračuje. Kubera se odmítl zúčastnit pietního akt
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) v čele s kontroverzním Jaroslavem Vodičkou se v poslední době ocitá v nemilosti značné části veřejnosti a politického spektra. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se odmítl zúčastnit pietního aktu v Krupce, kde se v úterý připomínala památka 313 obětí pochodu smrti. Akt byl spolupořádán právě ČSBS. K památníku tak ústavní činitel položil květiny o hodinu dříve. Podobným způsobem proběhla nedávno pieta hrdiny protinacistického odboje Václava Morávka. Kubera serveru Echo24 potvrdil, že bojkot akcí Vodičkova svazu bude pokračovat.
V úterý se tak jednalo v krátké době o druhý pietní akt, kterého se vedení Senátu odmítlo zúčastnit kvůli tomu, že ho pořádá ČSBS. „Pietní akt pořádá město Krupka ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu, hlavním řečníkem má být jeho předseda Jaroslav Vodička. Takové obsazení považuji za problematické, a proto jsem se rozhodl, že květinu položím k památníku 313 obětí pochodu smrti sám, ještě před začátkem pietního aktu,“ uvedl Kubera na sociálních sítích před začátkem akce.
„Nechci být spojován s politickými názory spolku, jehož vedení v poslední době záměrně vyvolává kontroverze,“ dodal předseda Senátu.
„Proběhlo to důstojně za účasti armády, akorát o něco dříve,“ osvětlil Kubera průběh akce pro Echo24. Zároveň deníku Echo24 potvrdil, že se chystá podobným způsobem postupovat i v případě dalších akcí spjatých s Českým svazem bojovníků za svobodu, dokud se nezmění jeho vedení.
Samostatně hodinu před akcí kontroverzního vedení Českého svazu bojovníků za svobodu uctili v březnu zástupci obou komor Parlamentu, ministerstva obrany, Prahy i odbojářských sdružení také památku hrdiny protinacistického odboje Václava Morávka.
„Nemůžeme se účastnit akcí Českého svazu bojovníků za svobodu už z principu. Jejich vedení v současné době není zárukou, že akce proběhnou vždy pouze se záměrem uctivé připomínky významných osobností a jejich činů,“ uvedl tehdy místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS).
Předseda ČSBS Jaroslav Vodička řekl, že jeho svaz nechce být politickým spolkem a zasahovat do politického dění. „Proto očekáváme spolupráci a vstřícnost se všemi představiteli politického, společenského a kulturního života se všemi spolky, které hájí zájmy a odkaz válečných veteránů,“ uvedl.
Doporučení Senátu a kritika ministra obrany
Senát nedávno doporučil svým členům zvážit účast na vzpomínkových akcích pořádaných ČSBS. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jsou tyto akce zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO. Oberfalzer k tomu uvedl, že „nesmíme připustit zpochybňování“ členství v obranném společenství demokratických států.
Metnar v březnu zdůraznil, že spolek sdružuje válečné veterány, odbojáře, partyzány a jejich pozůstalé či rodinné příslušníky. Je v něm podle něj mnoho lidí, kteří si pozornost zaslouží. Jeho vedení ale označil za kontroverzní. Akce ČBSB jsou podle něj zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO.
Metnar tak narážel na akci k 80. výročí okupace, na které poslanec Václav Klaus mladší přirovnal plán francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu EU k antisemitské knize Mein Kampf Adolfa Hitlera. Na akci vystoupili také představitelé KSČM, SPD a ČSBS. Kontroverze spolek vyvolal i v minulosti. Například když Vodička ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka.