Kolmý pád čínského letadla, expert nevyloučil sebevraždu. Přeživší se nenašli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Záchranáři zatím nenašli žádné přeživší v troskách letadla společnosti China Eastern Airlines, které v pondělí havarovalo se 132 lidmi na palubě v horách na jihu Číny. S odvoláním na čínská státní média to v úterý uvedla agentura AP. Na videu, které zachytilo pád letadla, je vidět, že stroj se zřítil kolmo přední částí, což je podle odborníků velmi neobvyklé. Při běžné nehodě se piloti totiž snaží letadlo co nejdéle udržet v rovině.
„Na místě byly nalezeny trosky letadla, ale doposud se nepodařilo najít nikoho z lidí na palubě, s nimiž byl ztracen kontakt,“ uvedla dnes ráno televize CCTV po více než 18 hodinách od havárie. Záchranáři na místě našli ohořelé zbytky průkazů totožnosti, kabelek a peněženek.
Šest let starý Boeing 737-800 havaroval v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si. Letadlo směřovalo z města Kchun-ming do Kantonu. Stroj, který odstartoval v pondělí 13:11 místního času (6:11 SEČ), po 14:20 místního času (7:20 SEČ) ztrácel rychlost a následně začal prudce klesat. Nad městem Wu-čou se kontakt s letadlem ztratil.
Chinese airliner crashes with 132 on board from 30,000 feet ✈️
— Agent Brandoe 🍊 The Pipe Hitter (@BYounger13) March 21, 2022
The fiery crash occurred near the city of Wuzhou in the southern province of Guangxi around 2:30 p.m. local time, the Civil Aviation Administration of China said in a statement.https://t.co/pZDdY4yZhA pic.twitter.com/UQVByYOryn
Na místo se vydali záchranáři. Nehoda způsobila na horském svahu velký požár, který byl vidět i na satelitních snímcích NASA.
Záchranáři se snaží nalézt také černé skříňky, v nichž jsou uloženy letové údaje a hlasové záznamy z pilotní kabiny, a které jsou důležité pro vyšetřování havárie. K pátrání využijí i drony. Záchranné práce podle státních médií ztěžuje hornatý terén. Na místo nehody vede pouze jedna přístupová cesta. Tento týden má navíc podle předpovědi počasí pršet.
Čínská státní tisková agentura uvedla, že stroj napřed během tří minut prudce klesl z výšky 29 100 stop (8869 metrů) do výšky 7000 stop (1333 metrů), kde krátce stoupal, než to namířil střemhlav k zemi. Pád trval dvě minuty a tři sekundy.
#Update #ChinaPlaneCrash
— Abhishek G. Bhaya अभिषेक অভিষেক ابھیشک 加冕礼 (@abhishekbhaya) March 21, 2022
A video of the crash site circulating on Chinese social media shows a wildfire, purportedly triggered by the plane crash. pic.twitter.com/Vo8T03j9Et
Australský letecký expert Geoffrey Thomas uvedl, že kolmý pád předkem letadla, jak je vidět na videu, je velmi neobvyklý. Takovýto typ pádu podle něj neodpovídá žádným běžným mechanickým poruchám nebo vysazení motorů: „Tato trajektorie letu je velmi neobvyklá. V minulosti se tento profil letu objevoval u sebevražd. Vypadá to, že letadlo bylo během pádu řízeno,“ řekl Thomas.
Státní média informovala, že společnost China Eastern Airlines dočasně stáhla všechny Boeingy typu 737-800 z provozu. Podle leteckých expertů jde o neobvyklý krok, pokud se neprokáže, že s modelem je nějaký problém.
Čína má více letounů 737-800 než kterákoli jiná země. Vlastní jich téměř 1200. Pokud by ke stejnému kroku přistoupily i další čínské aerolinky, mohlo by to narušit domácí lety.
Čína patří v posledních letech v bezpečnosti letecké dopravy k nejlepším na světě, napsala agentura Reuters. Poslední smrtelná nehoda civilního tryskového letadla se tam stala v roce 2010, kdy za špatné viditelnosti havarovalo letadlo společnosti Henan Airlines, když se blížilo k letišti v I-čchunu. Z 96 lidí na palubě 44 zahynulo.