Izrael hlásí, že naočkoval 20 % populace, Německo půl milionu lidí, Česko jen 40 000
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika má podle premiéra Andreje Babiše zhruba 40 tisíc naočkovaných lidí. V případě Slovenska jde o polovinu menší číslo. Polsko naproti tomu stihlo naočkovat téměř 200 tisíc lidí. Z okolních zemí je na tom nejlépe Německo se svými 477 tisíci naočkovaných, naopak výrazně zaostává Rakousko – náš jižní soused doposud podalo vakcínu jen 6 tisícům obyvatel, vyplývá z dat OutWorldInData.org. Ve světě postupuje nejrychleji ze všech zemí Izrael, které už naočkovalo 1,7 milionu lidí, což je téměř pětina tamějšího obyvatelstva.
„Pfizer během prosince a ledna dodal do ČR 98 475 vakcín při pěti dávkách v jedné lahvičce. V lednu by mělo přibýt ještě i 20 tisíc vakcín Moderna. Snahou je, aby všechny vakcíny byly naočkovány co nejdřív. Zatím bylo očkováno přibližně 40 tisíc lidí. Žádáme od všech 31 očkovacích center, aby spotřebovala vše, co obdrží, vždy během týdne. Cílem je, aby hned po příjezdu vakcín do ČR byly nejohroženější skupiny připraveny na očkování,“ uvedl předseda vlády pro Novinky.cz.
Podle údajů Institutu Roberta Kocha v Německu s 83 miliony obyvatel vakcínu dostalo do soboty téměř 477 tisíc lidí, především senioři v domovech důchodců a zdravotníci. V porovnání s jinými evropskými zeměmi postupují Němci poměrně rychle, dle průzkumu, který pro televizi ARD vypracoval institut infratest dimap, ovšem ne dost rychle.
Zhruba polovina dotázaných si myslí, že očkovací proces v Německu jde příliš pomalu, přestože se na něj v zemi pečlivě připravovali – postavily se stovky očkovacích center a k dispozici byl také velmi podrobný vakcinační plán. Vláda kancléřky Angely Merkelové v uplynulém týdnu také čelila kritice, že nezajistila víc dávek vakcín a zbytečně se zdržela při společném postupu v rámci celé EU.
Ze sousedních zemí rychle postupuje i Polsko. V sobotu ohlásilo na sociálních sítích, že se blíží hranice 200 tisíců naočkovaných osob. Prozatím podstupuje vakcinaci tzv. skupina nula, což jsou převážně zdravotníci, pracovníci pečovatelských domů a hygienici, na lidi starší 70 let by mělo dojít až ke konci ledna. Již v prvních dnech doprovázelo očkování několik skandálů, když vyšlo najevo, že vakcínu dostalo několik celebrit a politiků mimo rizikové skupiny, včetně expremiéra Leszka Millera. Většina z nich se ale bránila s tím, že očkování podstoupili v rámci propagační kampaně.
🕒 Dzienny raport #SzczepimySię ⤵️
— #SzczepimySię (@szczepimysie) January 9, 2021
📈 Liczba zaszczepionych zbliża się do 200 tys. osób pic.twitter.com/KV5LmKX0AO
Co se týče Slovenska, podle nejnovějších dat ze 7. ledna se naočkovalo 19 727 osob, vyplývá ze stránek tamějšího resortu zdravotnictví. Země dle vyjádření ministerstva postupuje s vakcinací rychle, výsledné číslo proto bude zřejmě vyšší. Slovensko s 5,5 miliony obyvatel očkuje v 51 zařízeních, v provozu má také registrační formulář pro zájemce, přestože na vakcínu prozatím dosáhnou jen zdravotníci. Stejně tak dále pokračuje s osvětovou kampaní, která se dostala do čela pozornosti mnohých Čechů, kteří pro změnu kritizovali výstupy českého ministerstva zdravotnictví.
Stránka OurWorldInData.org v případě Rakouska neeviduje nejnovější statistiky očkovaných, tamější ministerstvo zdravotnictví nicméně 7. ledna vydalo krátkou tiskovou zprávu, že naočkovalo již 15 905 lidí. Do konce tohoto týdne chce stihnout 30 tisíc lidí. V rámci prvního čtvrtletí 2021 plánuje naočkovat více než 1,1 milionu osob. Ze všech okolních zemí ale postupuje pomaleji.
Na evropské půdě postupuje s očkováním úplně nejrychleji Velká Británie, která má na kontě přes milion naočkovaných lidí a tři schválené vakcíny. Na světě si drží první místo v rychlosti při očkování Izrael – ten k sobotnímu dni hlásí téměř 1,7 milionu naočkovaných, což je zhruba pětina celkové populace země. Ve Spojených státech, které rovněž začalo o něco dříve než Evropská unie, vakcinaci podstoupilo téměř 5,7 milionů Američanů.