Návštěva u Trumpa

Babiš v Bílém domě hájil zájmy EU i České republiky, chválil Zeman premiéra

Návštěva u Trumpa
Babiš v Bílém domě hájil zájmy EU i České republiky, chválil Zeman premiéra

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman hodnotí návštěvu premiéra Andreje Babiše v Bílém domě velmi pozitivně. Hlava státu Babiše chválila za to, že před Donaldem Trumpem hájil jak zájmy Evropské unie, tak přímo české záležitosti. Bylo důležité, že předseda české vlády prezidenta USA odrazoval od zavedení cel na evropská auta, řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Zeman hodnotí přijetí šefa české vlády v Bílém domě kladně ze dvou důvodů. „Andrej Babiš tam hájil zájmy Evropské unie, což je naprosto v pořádku, protože ty jsou i zájmy České republiky," řekl Zeman a poukázal na to, jak Babiš vymlouval Trumpovi cla na evropské automobily. Babiš šéfovi Bílého domu minulý týden vysvětloval, jak zásadní pro české hospodářství automobilový průmysl je, přiblížil mu i jeho úzkou spolupráci s německými automobilkami. „Nebylo by dobré, kdyby zaváděl cla na auta, protože by to poškodilo naši ekonomiku,“ sdělil Babiš českým novinářům po setkání s Trumpem.

„Za druhé hájil i české národní zájmy a to je téma, o kterém jsme spolu nedávno mluvili, když jsem říkal, že Američané nám budou navrhovat svůj zkapalněný plyn, který je ovšem podstatně dražší než ruský plyn,“ pokračoval Zeman. Dodal, že podle dostupných podkladů Babiš Trumpovi přesně tímto oponoval a že tím diskuze skončila. „Tomu říkám hájení českých národních zájmů,“ okomentoval prezident.

Ze schůzky Babiš–Trump vzniklo také společné prohlášení. Spojené státy a Česká republika v něm podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku. Dvojice spolu hovořila i o možné návštěvě Trumpových v České republice. Babiš americkému prezidentovi zopakoval pozvání Miloše Zemana do tuzemska. Pozval také Trumpovu dceru Ivanku na byznys konferenci do Prahy.

Zeman se už dříve nechal slyšet, že hlavním přínosem návštěvy premiéra v Bílém domě bylo to, že navázal osobní vztah s Donaldem Trumpem. „My jsme se s panem premiérem naprosto jasně dohodli, že jsme si rozdělili práci. Zatímco on navázal přátelské vztahy s americkým prezidentem, já mám neméně přátelské vztahy s ruským a čínským prezidentem. A je to tak dobře, protože Česká republika potřebuje mít přátelské vztahy se všemi významnými zeměmi,“ argumentuje Zeman.

, jhr