udavačský zákon?

„Zemanův“ zákon o prokazování majetku vedl po dvou letech pouze k jedné pokutě z 1526 podnětů

udavačský zákon?
„Zemanův“ zákon o prokazování majetku vedl po dvou letech pouze k jedné pokutě z 1526 podnětů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Finanční správa na základě zákona o prokazování majetku doměřila daň pouze v jednom případě z 1526 prověřovaných podnětů. Podle opozice jde o udavačský zákon, který podporuje rozdělení společnosti. Premiér Andrej Babiš jej však od počátku považuje především za preventivní. Prokazování majetku výrazně podporoval prezident Miloš Zeman. Šlo jedno ze stěžejních témat jeho první prezidentské kampaně. Zákon platí od prosince 2016.

Z materiálu finančního ředitelství, který má k dispozici server irozhlas, vyplývá, že finanční správa se zabývala k 1. září 2018 1526 podněty, ze kterých bylo 226 předáno k dalšímu prověřování. Prověrky se nakonec týkaly 43 subjektů. Daň zatím musel doplatit pouze jeden podnikatel. Šlo o částku 325 tisíc korun – 271 tisíc korun tvořila doměřená daň a 54 tisíc korun 20procentní penále.

Když se zákon v létě 2016 schvaloval, patřila mezi největší kritiky TOP 09. Strana tehdy navrhovala kompletní zamítnutí návrhu. Podle tehdejšího předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska měl zákon rozšířit korupční prostředí. To podle něj platí i po více než dvou letech od zavedení zákona.

„Dochází přesně k tomu, co jsme tvrdili, když jsme ten zákon tehdy nechtěli a proč navrhujeme jeho zrušení. Nepoctivci jsou do té míry sofistikovaní, že se dokáží vyhnout i tomuto zákonu, který slouží jenom k tomu, aby byli šikanováni poctiví poplatníci a zvýšilo se udavačství ve společnosti. Je to zkrátka špatný zákon, který společnost rozděluje,“ řekl pro Echo24 exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)

Zákon v roce 2016 předkládal Andrej Babiš ještě jako ministr financí, který tvrdil, že finanční správa poctivé lidi obtěžovat nebude. Měla se zaměřit pouze na lidi a firmy nepoctivé. Nemělo se ani dle jeho slov jednat o žádnou masivní akci, ale jen o pravomoc. Ministerstvo financí podle Babiše od zákona ani nečekalo žádné zázračné příjmy. „Očekáváme určitou obavu podnikat nepoctivě,“ řekl tehdy.

Zákon o prokazování majetku byl také jedním z pilířů první prezidentské kampaně Miloše Zemana. Aktivně se tématu věnoval i po svém zvolení. Prezident v roce 2015 poslancům řekl, že kdo zbohatl korupcí a okrádáním státu, měl by se obávat navrhovaného zákona o prokazování původu majetku. Lidé, kteří majetek nabyli legálně, mohou zůstat bez obav.

Zákon dopadá na všechny právnické a fyzické osoby, jejichž majetek neodpovídá příjmům o více než pět milionů korun. Finanční správa je má právo vyzvat k prokázání majetku. Úřady mohou nepřiznaný příjem následně zdanit dodatečně. Pokud jde o částku nižší než dva miliony korun, činí penále 20 procent. Pokud doplacená daň přesáhne dva miliony, jde o penále 50procentní.

Vojtěch Šeliga