Němci plánují vlastní vesmírnou stanici i kosmodrom
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Je otázka, nakolik do budoucna Němci počítají s evropským vesmírným programem ESA, který byl původně francouzský, ale německý průmysl a věda mají už své vlastní vesmírné ambice. Na podzim by měla Federace německého průmyslu (BDI), která zastupuje na 100 tisíc německých firem, spolu s loďaři představit plány na vybudování kosmodromu pro vypouštění malých raket, píše německý ekonomický deník Handelsblatt.
Firmy se mezitím vzdaly původní myšlenky najít vhodné místo k výstavbě odpalovací rampy přímo v Německu, uvažovalo se například o letišti Rostock-Laage. První poválečný německý kosmodrom by měl být vybudován na plošině v Severním moři.
"Měli jsme mnoho diskusí s námořním průmyslem. Offshore plošina jako místo startu je technicky proveditelná,“ řekl deníku Matthias Wachter, vesmírný expert BDI. Podle něj nyní námořní průmyslové odvětví pracuje na specifikaci této odpalovací rampy. Po létě bude o věci BDI jednat se spolkovým ministerstvem hospodářství. Z pohledu BDI je nezbytné postavit odpalovací rampu pro vesmírné rakety, aby německé firmy s vesmírným programem mohly začít podnikat.
V Německu totiž již několik let vznikají společnosti zabývající se konstrukcí minisatelitů a malých raket a dalšími vesmírnými technologiemi. Stejně jako společnosti v USA chtějí německé firmy jako mnichovská Orora technologies, aerokosmický start-up HyImpulse z Hardthausenu nebo Rocket Factory z Augsburgu se svým programem cenově dostupného vesmíru, dělat byznys s kosmickými technologiemi. Příkladem jim je zakladatel Tesly Elon Musk se svým vesmírným programem SpaceX.